n w   
large small default

NIEZALEŻNE GÓRY I PODRÓŻE - STRONA DOMOWA SIERŚCIUCHÓW
baner
Jesteś tutaj:   Start Rzecz pisana Korsyka Korsyka - Cauria
Korsyka - Cauria Drukuj Email
Wpisany przez Ireneusz Gosztyła   
środa, 30 sierpnia 2017 08:24

Korsyka - CauriaKorsyka przez cały w zasadzie czas pobytu obdarowała nas niesamowitymi upałami. Nie wiemy czy to standard, ale na wycieczki nawet samochodowe polecamy zabrania sporej ilości płynów i wody, kremów do opalania i ubrań chroniących przed słońcem. Wyspa oferuje mnóstwo ciekawych zabytków i tajemniczych miejsc do zwiedzania, z których spora część znajduje się na odsłoniętych płaskowyżach gdzie jest ciężko o cień. Na Korsyce można podziwiać ponad tysiąc menhirów. Większość z nich znajduje się w Corse-du-Sud. Wyżyna Cauria, położona jest około 15 kilometrów na południe od Sartène. Jedna nasza uwaga to dość słabe oznaczenie drogowe miejsc do których chce się dotrzeć.

Słabo zaludnione wzgórza południowo-zachodniej Korsyki są miejscem, gdzie można podziwiać liczne zabytki megalityczne pochodzące z już z piątego tysiąclecia pne. Niewiele wiemy o ich budowniczych i cel ich powstania pozostaje dalej tajemniczy. Porównanie z podobnymi kształtami struktur prehistorycznych w kontynentalnej Europie sugeruje, że korsykańskie wyrównywanie kamieni stojących lub menhirów było wykorzystywane do obserwacji astronomicznych, a komorowe kopalnie lub dolmeny były wykorzystywane do celów ceremonialnych lub uzdrawiających.

Korsyka - CauriaCzęstą znajdowano wewnątrz dolmenów ludzki szkielet, co niektórzy interpretowali jako np grobowiec czy próbę izolacji człowieka z powodów zdrowotnych Nie ma jednak żadnych dowodów archeologicznych na poparcie takiej tezy. Kamienne struktury są znacznie starsze niż kości znalezione w niektórych z nich. Starożytna kultura wybudowała dolmeny, a ostatnie używające je osoby wykorzystały je jako dogodne, już wykopane miejsca odpowiednie do pochówku zmarłych. Unikalną cechą niektórych korsykańskich kamieni stojących, które mogą osiągnąć wysokość do prawie 4 m, jest nadawanie im ludzkich cech anatomicznych, takich jak twarze, ramiona i ręce, a także miecze i sztylety. W innych częściach Europy znaleziono wiele stojących kamieni, ale niewielu z tak wyraźnie określonymi cechami antropomorficznymi, takimi jak na Korsyce. Niektóre z najlepszych pozostałości megalitycznych na Korsyce znajdują się właśnie w Cauria.

Źródło: Places of Peace and Power

Poprawiony: środa, 30 sierpnia 2017 09:00
 
Reklama