n w   
large small default

NIEZALEŻNE GÓRY I PODRÓŻE - STRONA DOMOWA SIERŚCIUCHÓW
baner
Jesteś tutaj:   Start Rzecz pisana Newsy Sierściuchy w Pradze
Sierściuchy w Pradze Drukuj Email
Wpisany przez Ireneusz Gosztyła   
piątek, 11 lutego 2011 22:36

Praga Stało się tak, iż Sierściuch większy zawitał do Pragi. Nie da się w kilku słowach opisać tego miasta więc za recenzje musi starczyć, że według Sierściuchów należy zwiedzić to piękne miasto. Mamy nadzieję, iż na zdjęciach z Pragi udało się choć trochę pokazać jego oblicze pomimo nieprzyjaznej pory roku. Z żalem możemy tylko stwierdzić, iż Pradze jest bliżej do Wiednia jak do Warszawy :(.

Praga - jedno z najbardziej niezwykłych miast naszej części Europy, czarodziejski świat gotyku i baroku, w którym zaklęta została przeszłość.
 
Miejsce, gdzie to, co minęło, przeplata się z teraźniejszością. Architektura tego miasta to prawdziwa encyklopedia i przekrojowy podręcznik, prowadzący poprzez style i prądy w historii sztuki. Zadziwia niezwykła atmosfera barokowych kościołów i pałaców, gotyckich wież, renesansowych, secesyjnych i kubistycznych domów mieszczańskich oraz barwny świat karczm, knajp i tancbud, w których mimo mrowia turystów każdy znajdzie swój kąt, gdzie pożywi się misą strawy i wychyli kufel wyjątkowego piwa. Współczesna Praga nie jest co prawda największym miastem europejskim, lecz cieszy się opinią jednej z najbardziej znanych metropolii Europy Środkowej. Liczy przeszło 1,25 mln mieszkańców, którzy żyją na obszarze ok. 500 km˛, i choć przybywający tam turyści są urzeczeni rozległością starej zabudowy, to trzeba wiedzieć, iż czeska stolica dopiero z końcem XIX w. zaczęła się rozwijać poza murami pięciu średniowiecznych części (Stare Miasto z żydowskim Josefovem, Nowe Miasto, Mała Strana, Hradczany i Wyszehrad). Miasta te stanowią największy czeski narodowy rezerwat urbanistyczny. To historyczne jądro o powierzchni 866 ha w roku 1992 zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Praga także należała do grupy dziewięciu miast - stolic kultury europejskiej w roku 2000.
Poprawiony: sobota, 12 marca 2011 11:13
 
Reklama