n w   
large small default

NIEZALEŻNE GÓRY I PODRÓŻE - STRONA DOMOWA SIERŚCIUCHÓW
baner
Jesteś tutaj:   Start Rzecz pisana Newsy Tatry - Jaskinia Mroźna
Tatry - Jaskinia Mroźna Drukuj Email
Wpisany przez Ireneusz Gosztyła   
poniedziałek, 06 września 2010 00:14
Tatry Jaskinia Mroźna Powoli staramy się nadrobić wakacyjne zaległości. Zresztą jak tego nie robić jak Devi (zwane Jagodą) w wieku -2 miesiące, biorąc przykład z rodziców, zaliczyło swój rekord wysokości - 1 112 metrów npm. Zresztą chyba nie miała póki co wyjścia i możliwości oddalenia się :). Zapraszamy na galerię z Jaskini Mroźnej i okolicy. Gratulacje dla dzielnych Sierściuchów płci żeńskiej za wysiłek.
Jaskinia Mroźna
Otwór północny jaskini znajduje się w stoku Żlebu Pod Wysranki. Jest to sztuczny przekop wykonany w celu zwiększenia "przepustowości" turystycznej jaskini. Niemal poziomy korytarz prowadzi z otworu północnego w linii prostej na odległość ok. 350 m. Przebija on masyw Organów. Korytarz nieznacznie zmienia po drodze kierunek i tworzy kilka łagodnych progów. W połowie znajduje się sztuczne jeziorko, a w pobliżu otworu południowego kilka nacieków. Jaskinia była końcowym fragmentem większego systemu jaskini Zimnej odciętym od niej przez wcięcie erozyjne w stoku.
Jaskinia została odkryta w maju 1934 przez Stefana Zwolińskiego i Tadeusza Zahorskiego. W latach 1934-37 odkryto 64 m korytarza. Od roku 1950 bracia Zwolińscy kontynuowali prace odkrywcze z ramienia PTT. Następnie z funduszy PTT w jaskini prowadzono prace mające na celu przystosowanie jej do masowego zwiedzania. Wtedy tez poszerzono wszystkie przełazy i przekopano otwór północny (ok. 8 m). 12 lipca 1953 uroczyście otwarto prowizorycznie przygotowana jaskinię, a w 1958 roku zakończono wszelkie prace. Od tego czasu jest masowo zwiedzana. 29 października 2000 Jakub Nowak odkrył boczny, szczelinowaty korytarz biegnący w kierunku jaskini Zimnej, dzięki czemu długość jaskini wzrosła o 60 metrów, a deniwelacja z nieznacznej do 42,5 metra.
Źródło: www.sktj.pl
Poprawiony: czwartek, 09 września 2010 21:54
 
Reklama