Dekalog Sierściucha

Dekalog Sierściucha, który obowiązuje zawsze i wszędzie, chyba że jakiś Sierściuch stwierdzi, iż nie obowiązuje. Aczkolwiek wtedy można powiedzieć patrz punkt wcześniej :).

1 Każdy Sierściuch kocha podróże w poziomie i pionie.

2 Żaden Sierściuch nie lubi się nigdzie śpieszyć.

3 Żaden Sierściuch nie cierpi nosić ciężkiego plecaka.

4 Każdy Sierściuch zaczyna dzień od kubka (a najlepiej dwóch) parzonej kawy

5 Najlepszym domem dla każdego Sierściucha jest namiot lub płachta.

6 Każdy Sierściuch idzie tylko do najbliżeszgo zakrętu lub punktu orientacyjnego

7 Każdy Sierściuch łazikuje dwa dni a potem ma niedziele

8 Każdy Sierściuch zwleka na tyle długo z wyjściem aby nie zaskoczyło go załamanie pogody

9 Każdemu Sierściuchowi są bliskie piosenki o górach, w tym te mniej znane np Włodziemierz Wysocki

10 zobaczymy...

902
tys km przemierzone
712
godzin w powietrzu
14
lat strony
2
Sierściuszki więcej
Najważniejsze są góry

Bo góry są piękne

Sama idea Sierściuchów zrodziła się z pasji Gór. Ich piękno, potęga i możliwość bywania w nich dawała nam zawsze siłę i chęć działania. Duża część włóczęgi Sierściuchów odbywała się w Górach. Ponieważ jednak jednym z projektów Sierściuchów stał się Portal Górski to tam zapraszamy na wielką galerię zdjęć nie tylko naszych oczywiście.

Galerie Portalu Górskiego

 
 
potem pora na Świat

Bo Świat też jest piękny

A potem wraz ze zwiększającą się ilością zwiedzonych gór, i co oczywiste większą ilością Sierściuszków w rodzinie - odkryliśmy, że Świat jest piękny także poza górami. A pomogła nam w tym głónie fascynacja Światem nowego pokolenia Śierściuszków, których przygody możecie zobaczyć w galeriach na tej stronie i poczytać o nich w naszym blogu.

Zerknij na Bloga

Ostatnio na blogu

 • Nowe zamki w galerii
  Nowe zamki w galerii 2020-11-12 15:39:21

  Tak, tak. Żyjemy, mamy się dobrze a nowa strona jeszcze lepiej :). Podróżujemy...

 • Bieszczadzki Halloween
  Bieszczadzki Halloween 2020-11-04 09:37:05

  To była niespodzianka dla niczego niespodziewających się najmniejszych Sierściucszków. W tym roku...

 • Nowe Cerkwie
  Nowe Cerkwie 2020-11-03 19:39:37

  No i stało się :). Sierściuchy wróciły do tradycji...

A A A

Jednym z pierwszych wniosków jaki nasuwa nam się po wizycie w Norwegii i przejeździe przez kraje skandynawskie jest taki, że są one doskonale dostosowane do potrzeb dzieci.

Widać, że państwo i społeczeństwo myślą o małych obywatelach i widać to na każdym kroku. W restauracjach, na stacjach paliw i parkingach toalety są przystosowane do potrzeb maluchów. W wielu miastach są fantastyczne place zabaw i jest mnóstwo różnorodnych parków rozrywki, zoo, parków linowych itp. Jest wiele sklepów z zabawkami (lego!). Nawet w odzieży górsko - turystycznej widać równouprawnienie. Przeciwdeszczowe, nieprzemakalne ubrania, specjalistyczne obuwie, śpiwory, sprzęt – to wszystko jest dostępne w pełnej gamie rozmiarów, kolorów i cen. Daje się zauważyć, że maluchy są traktowane jak pełnoprawni obywatele, ale i konsumenci. Efekt jest taki, że na ulicach – nawet w dużych miastach – widać rodziców z dziećmi, widać wózki, rowerki i hulajnogi. W przeciwieństwie do wielu miast Polski – tutaj z dziećmi jest gdzie i jak wyjść z domu i ciekawie spędzić czas, lub choćby iść do restauracji na obiad czy lody.

Wizyta w parkach zabaw i zoo to także ciekawe doświadczenie. Mnie mile zaskoczyło przede wszystkim to, że zwierzęta nie są trzymane w małych klatkach, a w warunkach jak najbardziej zbliżonych do naturalnych. Dzięki temu maluchy są uczone szacunku do innych istot żywych. Parki linowe i place zabaw są dosyć wymagające, ale mali Norwegowie są dobrze wysportowani i zahartowani. Do dzisiaj opowiadamy anegdotkę o tym, że gdy jednego niedzielnego ranka w pośpiechu spożywaliśmy śniadanie nad fiordem okutani w bluzy polarowe i lekkie kurtki jakiś dwunasto - trzynasto - latek przyjechał z mamusią nad wodę po czym ni stąd ni zowąd plusnął do lodowatego fiordu nic sobie nie robiąc z naszych zaskoczonych min i temperatury wody z pewnością oscylującą około 15 stopni.

Póki co polecamy dwie galerie:
- Dyrekparken w okolicach Kristiansand – to ogromne zoo połączone z placem zabaw i parkiem wodnym. Dla chcących zwiedzić to miejsce od razu mamy radę: zarezerwujcie sobie z dziećmi przynajmniej 2 dni na obejrzenie najważniejszych atrakcji.
- Tivoli w centrum Kopenhagi – typowy lunapark z rolerkosterami i tunelami strachu, watą cukrową i lodami. Bez grubego portfela ani rusz!

Najpiękniejsze Miasta

loading...
Duszanbe
Trondheim
Ateny
Dubaj
Chamonix
08.01.01 Tam gdzie zawsze jest poniedziałek

Wyszliśmy, taszcząc bagaże, przed hangar terminala gdzie pomimo zmęczenia zaczęliśmy chłonąć otaczający nas, obcy świat. Tak po prawdzie po lekturach różnych podróżników obawiałem się czy wśród jednakowych rysów azjatyckich mieszkańców kraju rozpoznam po latach Rustama. Rustam już na studiach zapraszał mnie do odwiedzenia jego kraju, jednak ani warunki polityczne, ani możliwości finansowe nigdy na to nie pozwalały.

Czytaj więcej
12.10.18 Norweskie reminiscencje

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami cykl galerii o Norwegii kończymy krótkim filmikiem z tego pięknego kraju.

Czytaj więcej
11.08.19 Grecja: Wzgórze Likavitos

Jednym z najlepszych punktów orientacyjnych w Atenach jest wysokie na 277 m n.p.m. Wzgórze Likavitós (Likavitos). Jest to jednocześnie najwyższe wzniesienie w całych Atenach, dzięki czemu rozpościera się z niego niesamowity widok na stolicę Grecji.

Czytaj więcej
13.12.17 Fontanny - Dubaj Mall

Mamy nadzieję, że wkrótce prócz galerii uda nam się pokazać jakiś materiał filmowy z tego wyjazdu.

Czytaj więcej
07.10.14 Sierściuchy jadą na kawcie

Kawka w  Chamonix-Mont-Blanc

Co robi Sierściuch jak chce spokojnie pogadać? Idzie na kawę wedle pkt. 4. Dekalogu Sierściucha. A jak wiadomo jak kawa to najlepiej w dobrym towarzystwie i w pięknych okolicznościach przyrody.

Czytaj więcej

Napisz do nas