Dekalog Sierściucha

Dekalog Sierściucha, który obowiązuje zawsze i wszędzie, chyba że jakiś Sierściuch stwierdzi, iż nie obowiązuje. Aczkolwiek wtedy można powiedzieć patrz punkt wcześniej :).

1 Każdy Sierściuch kocha podróże w poziomie i pionie.

2 Żaden Sierściuch nie lubi się nigdzie śpieszyć.

3 Żaden Sierściuch nie cierpi nosić ciężkiego plecaka.

4 Każdy Sierściuch zaczyna dzień od kubka (a najlepiej dwóch) parzonej kawy

5 Najlepszym domem dla każdego Sierściucha jest namiot lub płachta.

6 Każdy Sierściuch idzie tylko do najbliżeszgo zakrętu lub punktu orientacyjnego

7 Każdy Sierściuch łazikuje dwa dni a potem ma niedziele

8 Każdy Sierściuch zwleka na tyle długo z wyjściem aby nie zaskoczyło go załamanie pogody

9 Każdemu Sierściuchowi są bliskie piosenki o górach, w tym te mniej znane np Włodziemierz Wysocki

10 zobaczymy...

902
tys km przemierzone
712
godzin w powietrzu
14
lat strony
2
Sierściuszki więcej
Najważniejsze są góry

Bo góry są piękne

Sama idea Sierściuchów zrodziła się z pasji Gór. Ich piękno, potęga i możliwość bywania w nich dawała nam zawsze siłę i chęć działania. Duża część włóczęgi Sierściuchów odbywała się w Górach. Ponieważ jednak jednym z projektów Sierściuchów stał się Portal Górski to tam zapraszamy na wielką galerię zdjęć nie tylko naszych oczywiście.

Galerie Portalu Górskiego

 
 
potem pora na Świat

Bo Świat też jest piękny

A potem wraz ze zwiększającą się ilością zwiedzonych gór, i co oczywiste większą ilością Sierściuszków w rodzinie - odkryliśmy, że Świat jest piękny także poza górami. A pomogła nam w tym głónie fascynacja Światem nowego pokolenia Śierściuszków, których przygody możecie zobaczyć w galeriach na tej stronie i poczytać o nich w naszym blogu.

Zerknij na Bloga

Ostatnio na blogu

 • Nowe zamki w galerii
  Nowe zamki w galerii 2020-11-12 15:39:21

  Tak, tak. Żyjemy, mamy się dobrze a nowa strona jeszcze lepiej :). Podróżujemy...

 • Bieszczadzki Halloween
  Bieszczadzki Halloween 2020-11-04 09:37:05

  To była niespodzianka dla niczego niespodziewających się najmniejszych Sierściucszków. W tym roku...

 • Nowe Cerkwie
  Nowe Cerkwie 2020-11-03 19:39:37

  No i stało się :). Sierściuchy wróciły do tradycji...

A A A

Tak jak już wcześniej pisaliśmy Norwegia zachwyciła nas swoim niepowtarzalnym klimatem, czystością i spójnością częstokroć nadmorskich krajobrazów. Większość z odwiedzanych przez nas miasteczek miało coś ciekawego do zaoferowania. Powtarzalność architektury (w Norwegii niemal wszystkie domki są drewniane, w kilku odcieniach czerwieni, szarości i brązu i bieli połączonych z niebieskim) mogłaby nasuwać myśl o monotonności widoków.

Nic bardziej mylnego! Ciekawe rozwiązania architektoniczne co chwile nas czymś zaskakiwały tak, że migawka aparatu co chwilę robiła „klik, klik”! Z kolei przyroda – zwłaszcza fantastyczne chmury w połączeniu z promieniami słońca tworzyły takie tło dla naszych fotografii, że mamy ogromne problemy z wybraniem najciekawszych i naszym zdaniem najładniejszych zdjęć do galerii. Dzisiaj proponujemy odwiedzić z nami trzy miasteczka:

- Undredal - to właściwie nie miasto a maleńka wioska, z najmniejszym w kraju kościółkiem typu stav. Słynie także ze znakomitych wyrobów z koziego mleka. Sam pomnik kozy stoi z resztą w centrum wioski, a na żywe kozy natknęliśmy się sami na drodze mimo bardzo późnych, nocnych godzin dojazdu.

- Arendal - to piękne, dosyć duże miasto na południowym brzegu Norwegii. Na uwagę zasługuje przede wszystkim część portowa: dzielnica Tyholmen. Budynki są doskonale zachowane, a port duży, wypełniony jachtami wszelkiego kalibru. Gdybym miała szukać jakiegoś porównania to pierwsze skojarzenie miałam z portową częścią polskich Mikołajek. Widać, że miasto nastawione jest na turystów: spora ilość knajpek i tawern zachęca przybyszów do odwiedzin głownie muzyką, ale i niepowtarzalnym klimatem starych XIX-wiecznych budynków.

- Kristiansand - to piąte co do wielkości miasto Norwegii zaskoczyło nas swym spokojem, niemal małomiasteczkowym klimatem. Nie ma tu zbyt wielu atrakcji turystycznych – choć miasto pochodzi z XVII wieku, do niedawna miało raczej przemysłowy charakter. Polecana przez przewodniki Forteca Christianholm delikatnie mówiąc rozczarowuje (sami mieszkańcy nie do końca też traktują ją jako ciekawostkę turystyczną; mieliśmy problemy z jej znalezieniem, a pytani o nią przechodnie rozkładali bezradnie ręce…). Z kolei XIX – wieczna katedra Domkirke jest wprawdzie jedną z największych świątyń w Norwegii, ale też nie powala urodą (zbudowana w stylu neogotyckim; jedyną jej atrakcję stanowi chyba tylko 70-metrowa wieża). W mieście znajduje się też muzeum sztuki z dziełami lokalnych artystów od początku XIX wieku. Mimo wszystko miasteczko jest warte zobaczenia – z uwagi właśnie na swój klimat, wewnętrzny spokój i coś co chyba można by nazwać… klasą!

Najpiękniejsze Miasta

loading...
Duszanbe
Trondheim
Ateny
Dubaj
Chamonix
08.01.01 Tam gdzie zawsze jest poniedziałek

Wyszliśmy, taszcząc bagaże, przed hangar terminala gdzie pomimo zmęczenia zaczęliśmy chłonąć otaczający nas, obcy świat. Tak po prawdzie po lekturach różnych podróżników obawiałem się czy wśród jednakowych rysów azjatyckich mieszkańców kraju rozpoznam po latach Rustama. Rustam już na studiach zapraszał mnie do odwiedzenia jego kraju, jednak ani warunki polityczne, ani możliwości finansowe nigdy na to nie pozwalały.

Czytaj więcej
12.10.18 Norweskie reminiscencje

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami cykl galerii o Norwegii kończymy krótkim filmikiem z tego pięknego kraju.

Czytaj więcej
11.08.19 Grecja: Wzgórze Likavitos

Jednym z najlepszych punktów orientacyjnych w Atenach jest wysokie na 277 m n.p.m. Wzgórze Likavitós (Likavitos). Jest to jednocześnie najwyższe wzniesienie w całych Atenach, dzięki czemu rozpościera się z niego niesamowity widok na stolicę Grecji.

Czytaj więcej
13.12.17 Fontanny - Dubaj Mall

Mamy nadzieję, że wkrótce prócz galerii uda nam się pokazać jakiś materiał filmowy z tego wyjazdu.

Czytaj więcej
07.10.14 Sierściuchy jadą na kawcie

Kawka w  Chamonix-Mont-Blanc

Co robi Sierściuch jak chce spokojnie pogadać? Idzie na kawę wedle pkt. 4. Dekalogu Sierściucha. A jak wiadomo jak kawa to najlepiej w dobrym towarzystwie i w pięknych okolicznościach przyrody.

Czytaj więcej

Napisz do nas