n w   
large small default

NIEZALEŻNE GÓRY I PODRÓŻE - STRONA DOMOWA SIERŚCIUCHÓW
baner
Jesteś tutaj:   Start Rzecz pisana Relacje Hallstatt
Hallstatt Drukuj Email
Wpisany przez Ireneusz Gosztyła   
poniedziałek, 28 listopada 2011 11:25
Hallstatt Generalnie tradycyjne podejście nasze jest takie, iż reklama to reklama a prawda i życie sobie.Stąd z pewną rezerwą pojechaliśmy na zwiedzanie miasteczka Hallstatt. Jednak w tym przypadku należy przyznać racje osobom polecającym to miejsce. Miasteczko jest pięknie położone w Alpach Salzburskich nad jeziorem Halsztackim i jego zabudowa nie pozwala ot tak tylko się przelecieć po uliczkach i wyjechać. Generalnie rozumiemy już dlaczego Chińczycy zdecydowali się zrobić u siebie replikę tego miasteczka w skali 1:1. Jeżeli pogoda nie pozwoli wam w tamtych rejonach na wyjście w góry zdecydowanie polecamy zwiedzanie tego urokliwego miejsca.
Hallstatt - gmina targowa w Austrii na obszarze kraju związkowego Górna Austria, w powiecie Gmunden nad Jez. Halsztackim, w Alpach Salzburskich. Miasteczko jest najważniejszym ośrodkiem regionu Salzkammergut, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO pod nazwą "krajobraz kulturowy Hallstatt-Dachstein Salzkammergut". Szczególną atrakcją jest karner znajdujący się w miejscowym kościele, gdzie można obejrzeć kolekcję czaszek podpisanych nazwiskiem i profesją zmarłego.

 

W 1846 r. Johann Georg Ramsauer odkrył w pobliżu miasta cmentarzysko birytualne z epoki żelaza. W latach 1846-1863 prowadził on tu badania wraz z innym archeologiem Isidorem Engelem. Stanonowisko dało nazwę archeologicznej kulturze hallsztackiej. Miastu i jego zabytkom dedykowany jest album "Hallstatt" austriackiej grupy Allerseelen, wykonującej muzykę z pogranicza folku i industrialu.
W pobliżu miejscowości znajduje się najbardziej znana kopalnia soli położona na złożach solonośnych ciągnących się wzdłuż północnej krawędzi Alp. Kopalnia powstała w późnej epoce brązu składała się z trzech części:

 

północnej o powierzchni 30 tys. m2 położonej na wysokości 925-1070 m n.p.m. i składającej się z 12 zespołów znalezisk. Najgłębsze wyrobisko 215 metrów poniżej powierzchni
zachodniej o powierzchni 72 tys. m2 i składającej się z 20 zespołów znalezisk. Najgłębsze wyrobisko 330 metrów poniżej powierzchni. Łączna długość chodników w tej części to ok. 1400 metrów.
wschodniej o powierzchni 54 tys. m2 położonej na wysokości 885-985 m n.p.m. i składającej się 25 zespołów zabytkowych. Łączna długość chodników w tej części to ok. 1600 metrów. Najgłębsze miejsce położone było 200 metrów pod powierzchnią. Eksploatowane tutaj złoża zawierały 70-84% czystej soli.


W wyrobisku Kilb-Werk w roku 1734 znaleziono zakonserwowane w soli zwłoki prehistorycznego górnika.

Poprawiony: środa, 28 grudnia 2011 19:18
 
Reklama