n w   
large small default

NIEZALEŻNE GÓRY I PODRÓŻE - STRONA DOMOWA SIERŚCIUCHÓW
baner
Jesteś tutaj:   Start Rzecz pisana Relacje Cabo Da Roca
Cabo Da Roca Drukuj Email
Wpisany przez Ireneusz Gosztyła   
niedziela, 14 lipca 2013 21:23

Cabo da RocaGdzieś tam zawsze jest granica i gdzieś tam kończy się znany nam świat. Kiedyś był on w tym miejscu. W Cabo Da Roca - najdalej na zachód wysuniętym miejscem kontynentu europejskiego. Ale wzrok wielu ludzi sięga dalej i stąd bierze się postęp ludzkości. Sięgajmy więc ciągle dalej tak jak najlepiej umiemy. Sierściusze marzenia sięgały już na wschód, północ i południe. Teraz pora na zachód - tam musi być jakaś cywilizacja :).

Cabo da Roca - przylądek położony na Półwyspie Iberyjskim na terenie Portugalii, w obrębie Parku Narodowego Sintra–Cascais na zachód od Lizbony i stanowi najdalej na zachód wysunięty punkt lądu stałego Europy. Brzeg na przylądku jest skalisty i wznosi się 144 m ponad poziom Oceanu Atlantyckiego. Na przylądku znajduje się latarnia morska z XIX wieku[4].

Na obelisku stojącym na szczycie urwiska umieszczona jest tablica zawierająca aluzyjny cytat z 3. pieśni eposu Os Lusĭadas portugalskiego poety Luísa de Camões Aqui, onde a terra se acaba e o mar começa („Gdzie ląd się kończy, a morze zaczyna”). Cabo da Roca dzielą od znajdującego się po drugiej stronie Atlantyku przylądka Henlopen w amerykańskim stanie Delaware 5593 kilometry.

Źródło: Wikipedia

Poprawiony: poniedziałek, 15 lipca 2013 19:15
 
Reklama