Dekalog Sierściucha

Dekalog Sierściucha, który obowiązuje zawsze i wszędzie, chyba że jakiś Sierściuch stwierdzi, iż nie obowiązuje. Aczkolwiek wtedy można powiedzieć patrz punkt wcześniej :).

1 Każdy Sierściuch kocha podróże w poziomie i pionie.

2 Żaden Sierściuch nie lubi się nigdzie śpieszyć.

3 Żaden Sierściuch nie cierpi nosić ciężkiego plecaka.

4 Każdy Sierściuch zaczyna dzień od kubka (a najlepiej dwóch) parzonej kawy

5 Najlepszym domem dla każdego Sierściucha jest namiot lub płachta.

6 Każdy Sierściuch idzie tylko do najbliżeszgo zakrętu lub punktu orientacyjnego

7 Każdy Sierściuch łazikuje dwa dni a potem ma niedziele

8 Każdy Sierściuch zwleka na tyle długo z wyjściem aby nie zaskoczyło go załamanie pogody

9 Każdemu Sierściuchowi są bliskie piosenki o górach, w tym te mniej znane np Włodziemierz Wysocki

10 zobaczymy...

902
tys km przemierzone
712
godzin w powietrzu
14
lat strony
2
Sierściuszki więcej
Najważniejsze są góry

Bo góry są piękne

Sama idea Sierściuchów zrodziła się z pasji Gór. Ich piękno, potęga i możliwość bywania w nich dawała nam zawsze siłę i chęć działania. Duża część włóczęgi Sierściuchów odbywała się w Górach. Ponieważ jednak jednym z projektów Sierściuchów stał się Portal Górski to tam zapraszamy na wielką galerię zdjęć nie tylko naszych oczywiście.

Galerie Portalu Górskiego

 
 
potem pora na Świat

Bo Świat też jest piękny

A potem wraz ze zwiększającą się ilością zwiedzonych gór, i co oczywiste większą ilością Sierściuszków w rodzinie - odkryliśmy, że Świat jest piękny także poza górami. A pomogła nam w tym głónie fascynacja Światem nowego pokolenia Śierściuszków, których przygody możecie zobaczyć w galeriach na tej stronie i poczytać o nich w naszym blogu.

Zerknij na Bloga

Ostatnio na blogu

 • Nowe zamki w galerii
  Nowe zamki w galerii 2020-11-12 15:39:21

  Tak, tak. Żyjemy, mamy się dobrze a nowa strona jeszcze lepiej :). Podróżujemy...

 • Bieszczadzki Halloween
  Bieszczadzki Halloween 2020-11-04 09:37:05

  To była niespodzianka dla niczego niespodziewających się najmniejszych Sierściucszków. W tym roku...

 • Nowe Cerkwie
  Nowe Cerkwie 2020-11-03 19:39:37

  No i stało się :). Sierściuchy wróciły do tradycji...

A A A

Jak to w święta bywa ludzie zmuszają się do sprzątania, jedzenia i malowania jajek. Nawet Sierśicuch mniejszy poddał się tej tendencji. Wobec tego biorąc odpowiedzialność za norę sierściuchów, Sierściuch większy wyruszył na polowanie poświęcając się dla dobra ogółu.

Dobrawszy odpowiednią ekipę czyli krwiożerczego, myśliwskiego psa wyruszł nad rzekę Rawkę w poszukiwaniu bobrów. Ponieważ jednak droga była długa i męcząca zrobiliśmy postój w pięknym Parku Arkadia. Niestety poszukiwania pomimo mocnej ekipy spełzły na niczym i postanowiono pożywić się w oberżach przy bursztynowych szlakach co pozwoliło nam na przyszłość wysnuć odpowiednią przestrogę: rynek usług gastronomicznych w naszym kraju w okresie Świątecznym zamiera zupełnie lub jest zajęty przez fanatyków niewolnictwa (czyt: nowożeńców). A więc pamiętajcie: w Święta zawsze należy mieć pod ręką termos z kawką i kanapki :).

Informacje zaczerpnięte z Wikipedii:

Arkadia - wieś położona niedaleko Łowicza, w województwie łódzkim, w powiecie łowickim, w gminie Nieborów, nad rzeką Skierniewką. 250 mieszkańców. Pierwotnie wieś Łupia (Lupya). Pierwsze wzmianki z XV wieku. Od roku 1446 należała do kapituły łowickiej. W 1777 zakupiła ją Helena Radziwiłowa.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa skierniewickiego.

Park W Arkadii mieści się ogród romantyczny w stylu angielskim założony przez Helenę z Przeździeckich (1753-1821), żonę Michała Hieronima Radziwiłła właściciela pobliskiego Nieborowa. Głównym projektantem Arkadii był Szymon Bogumił Zug, część projektów była autorstwa Jana Piotra Norblina, Aleksandra Orłowskiego, Józefa Sierakowskiego, a później Henryka Ittara. Do zakładania ogrodu księżna przystąpiła w 1778 roku, a rozwijała go i komponowała do swojej śmierci.

Budowle powstałe w parku to między innymi:

 • Grota Sybilli
 • Domek Gotycki
 • Łuk Kamienny (Łuk Grecki)
 • Dom Murgrabiego
 • Świątynia Diany (z plafonem J.P. Norblina Jutrzenka)
 • Akwedukt
 • Przybytek Arcykapłana (z płaskorzeźbą G. Staggi Nadzieja karmiąca Chimerę)
 • Mur z Hermami
 • Cyrk

Przez park przepływa rzeczka Skierniewka, która tworzy staw z dwoma wyspami.

W 1945 Park w Arkadii wraz z pobliskim zespołem parkowo-pałacowym w Nieborowie stały się oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie.

Rawka to rzeka w środkowej Polsce, prawy, największy dopływ Bzury. Rzeka ma ok. 97 km. długości, a jej dorzecze obejmuje obszar 1192 km.²

Rawka jest zachowaną w naturalnym stanie typową rzeką nizinną średniej wielkości i dlatego koryto rzeki zostało objęte ochroną rezerwatową od źródeł aż do ujścia - rezerwat przyrody Rawka, ponadto chronione są fragmenty doliny i skarpy bardziej oddalony od obecnego koryta - rezerwaty Kopanicha i Ruda Chlebacz. Rzeka od Starej Rawy do Bolimowa płynie przez Bolimowski Park Krajobrazowy. Walory przyrodnicze, sprawiły że na Rawce organizowane są spływy kajakowe, ze względu na dziki charakter rzeki, trasa uważana jest za trudną.

Koryto rzeki nie jest uregulowane i jedynie na części odcinków przepływających przez miasta zostało on wybetonowane. Brzegi obficie porośnięte roślinnością. W różnych miejscach na całej długości Rawki istnieje zabudowa hydrotechniczna w formie spiętrzeń i zbiorników retencyjnych. Wśród nich wymienić należy jaz piętrzący z niewielką elektrownią wodną (o mocy 58 kW) we wsi Kamion (powiat żyrardowski) gmina Puszcza Mariańska

Świat zwierzęcy Rawki jest średnio bogaty. W rzece 18 gatunków ryby (głównie płocie, okonie itd.), 1 gatunek minoga, a także bezkręgowce. Zmniejszające się w ostatnich latach zanieczyszczenie rzeki sprawia, iż ilość organizmów żywych w Rawce wzrasta. Od lat 90. pojawiają się tam raki, wytępione w latach 60. wskutek spuszczania ścieków z mleczarni do rzeki. W latach 80. nad brzegami Rawki aklimatyzowane zostały bobry.

W czasie I wojny światowej na linii Rawki i Bzury od grudnia 1914 do lipca 1915 przebiegała linia frontu niemiecko-rosyjskiego, a walki miały charakter wojny pozycyjnej. Ślady okopów są widoczne do dziś w okolicznych lasach, zwłaszcza na zalesionych fragmentach skarpy rzecznej i powyżej niej.

Największymi miejscowościami przez które przepływa Rawka są:

 • Rawa Mazowiecka,
 • Rawka - niegdyś duża podskierniewicka wieś, obecnie peryferyjna dzielnica tego miasta,
 • Bolimów.

Najpiękniejsze Miasta

loading...
Duszanbe
Trondheim
Ateny
Dubaj
Chamonix
08.01.01 Tam gdzie zawsze jest poniedziałek

Wyszliśmy, taszcząc bagaże, przed hangar terminala gdzie pomimo zmęczenia zaczęliśmy chłonąć otaczający nas, obcy świat. Tak po prawdzie po lekturach różnych podróżników obawiałem się czy wśród jednakowych rysów azjatyckich mieszkańców kraju rozpoznam po latach Rustama. Rustam już na studiach zapraszał mnie do odwiedzenia jego kraju, jednak ani warunki polityczne, ani możliwości finansowe nigdy na to nie pozwalały.

Czytaj więcej
12.10.18 Norweskie reminiscencje

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami cykl galerii o Norwegii kończymy krótkim filmikiem z tego pięknego kraju.

Czytaj więcej
11.08.19 Grecja: Wzgórze Likavitos

Jednym z najlepszych punktów orientacyjnych w Atenach jest wysokie na 277 m n.p.m. Wzgórze Likavitós (Likavitos). Jest to jednocześnie najwyższe wzniesienie w całych Atenach, dzięki czemu rozpościera się z niego niesamowity widok na stolicę Grecji.

Czytaj więcej
13.12.17 Fontanny - Dubaj Mall

Mamy nadzieję, że wkrótce prócz galerii uda nam się pokazać jakiś materiał filmowy z tego wyjazdu.

Czytaj więcej
07.10.14 Sierściuchy jadą na kawcie

Kawka w  Chamonix-Mont-Blanc

Co robi Sierściuch jak chce spokojnie pogadać? Idzie na kawę wedle pkt. 4. Dekalogu Sierściucha. A jak wiadomo jak kawa to najlepiej w dobrym towarzystwie i w pięknych okolicznościach przyrody.

Czytaj więcej

Napisz do nas