Dekalog Sierściucha

Dekalog Sierściucha, który obowiązuje zawsze i wszędzie, chyba że jakiś Sierściuch stwierdzi, iż nie obowiązuje. Aczkolwiek wtedy można powiedzieć patrz punkt wcześniej :).

1 Każdy Sierściuch kocha podróże w poziomie i pionie.

2 Żaden Sierściuch nie lubi się nigdzie śpieszyć.

3 Żaden Sierściuch nie cierpi nosić ciężkiego plecaka.

4 Każdy Sierściuch zaczyna dzień od kubka (a najlepiej dwóch) parzonej kawy

5 Najlepszym domem dla każdego Sierściucha jest namiot lub płachta.

6 Każdy Sierściuch idzie tylko do najbliżeszgo zakrętu lub punktu orientacyjnego

7 Każdy Sierściuch łazikuje dwa dni a potem ma niedziele

8 Każdy Sierściuch zwleka na tyle długo z wyjściem aby nie zaskoczyło go załamanie pogody

9 Każdemu Sierściuchowi są bliskie piosenki o górach, w tym te mniej znane np Włodziemierz Wysocki

10 zobaczymy...

902
tys km przemierzone
712
godzin w powietrzu
14
lat strony
2
Sierściuszki więcej
Najważniejsze są góry

Bo góry są piękne

Sama idea Sierściuchów zrodziła się z pasji Gór. Ich piękno, potęga i możliwość bywania w nich dawała nam zawsze siłę i chęć działania. Duża część włóczęgi Sierściuchów odbywała się w Górach. Ponieważ jednak jednym z projektów Sierściuchów stał się Portal Górski to tam zapraszamy na wielką galerię zdjęć nie tylko naszych oczywiście.

Galerie Portalu Górskiego

 
 
potem pora na Świat

Bo Świat też jest piękny

A potem wraz ze zwiększającą się ilością zwiedzonych gór, i co oczywiste większą ilością Sierściuszków w rodzinie - odkryliśmy, że Świat jest piękny także poza górami. A pomogła nam w tym głónie fascynacja Światem nowego pokolenia Śierściuszków, których przygody możecie zobaczyć w galeriach na tej stronie i poczytać o nich w naszym blogu.

Zerknij na Bloga

Ostatnio na blogu

 • Nowe zamki w galerii
  Nowe zamki w galerii 2020-11-12 15:39:21

  Tak, tak. Żyjemy, mamy się dobrze a nowa strona jeszcze lepiej :). Podróżujemy...

 • Bieszczadzki Halloween
  Bieszczadzki Halloween 2020-11-04 09:37:05

  To była niespodzianka dla niczego niespodziewających się najmniejszych Sierściucszków. W tym roku...

 • Nowe Cerkwie
  Nowe Cerkwie 2020-11-03 19:39:37

  No i stało się :). Sierściuchy wróciły do tradycji...

A A A

Praca, praca, praca, wszelakie inne obowiązki... czyżby w tej zimy nie starczyło czasu na powąchanie choć lodospadu? Na spacer po śniegu? Na szczęście nie! Rzutem na taśmę dosłownie Sierściuchowi większemu udało się w ostani dzień mrozu wyjechać na Słowację i dotknąć lodu.

Udało nam się powspinać na lodospadzie w dolinie Kwaczańskiej w Górach Choczawskich i zwiedzić lodospady w kamieniołomach koło Kralovej. Na podwieczorek zostało zwiedzanie Zamku Orawskiego z poprzedniego artykułu. Jak wiadomo dla Sierściucha zima to najcudowniejsza pora do śnieżnego odpoczynku, tak więc zapraszamy na zdjęcia z lodospadu w Dolinie Kwaczańskiej i na kilka zdjęć z kamieniołomu na Portal Górski.

Cały wyjazd należy z sierściuszego punktu widzenia zaliczyć do udanych. Dolina Kwaczańska jeżeli chodzi o lodospady to bardzo miłe miejsce. Oferuje dwa lodospady w badzo bliskiej odległości od parkingu. Po 10 minutach marszu doliną po naszej lewej stronie widzimy ladny, dwuwyciągowy lodospad, do którego trzeba przeprawić się przez strumyk. Sam lodospad to piękna zabawa oferująca na dole trudności dla początkujących a dopiero na drugim stopniu skalnym jakieś więszke problemy wspinaczkowe. Wg magazynu goryonline okoliczne skały w zależności od oblodzenia oferują drytool lub mikst. My korzystaliśmy z ładnego, wylanego przez śliczną pogodę, niebieskiego lodu. Krótko: polecamy wszystkim zainteresowanym.

Idąc następne 10 minut dolią dochodzimy do fantastycznego lodospadu, który formuje się w małym, zaczarowanym wąwoziku, w którym zapewne latem leci mały wodospad do strumienia płynącego doliną. Dobra asekuracja z drzewa, pozwala na założenie zjazdu w dół kanionu i z jego dna na atakowanie lodu. Niestety (lub stety) trzeba go umieć zrobić :) gdyż jest to jednocześnie droga powrotu.

Kamieniołom Lodospadów

Niestety na drugi dzień pogoda już zrobiła nam psikusa i temperatura podniosła się powyżej zera co powodowało "wszystkopłynięcie". Udało nam się jednak zajechać jeszcze w okolice Kralovej do nieużywanego kamieniołomu, w którym tworzą się "szkoleniowe" lodospady. Ilość dróg, skala ich trudności i fakt, iż w zasadzie na każdej można założyć wędkę robią z tego miejsca idealny ogródek treningory dla młodych adeptów lodowego wspinajia. Niestety fakt ten wykorzystują szkoły wspinaczkowe na Słowacji, tak więc nie należy liczyć na intymność i samotność :).

Najpiękniejsze Miasta

loading...
Duszanbe
Trondheim
Ateny
Dubaj
Chamonix
08.01.01 Tam gdzie zawsze jest poniedziałek

Wyszliśmy, taszcząc bagaże, przed hangar terminala gdzie pomimo zmęczenia zaczęliśmy chłonąć otaczający nas, obcy świat. Tak po prawdzie po lekturach różnych podróżników obawiałem się czy wśród jednakowych rysów azjatyckich mieszkańców kraju rozpoznam po latach Rustama. Rustam już na studiach zapraszał mnie do odwiedzenia jego kraju, jednak ani warunki polityczne, ani możliwości finansowe nigdy na to nie pozwalały.

Czytaj więcej
12.10.18 Norweskie reminiscencje

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami cykl galerii o Norwegii kończymy krótkim filmikiem z tego pięknego kraju.

Czytaj więcej
11.08.19 Grecja: Wzgórze Likavitos

Jednym z najlepszych punktów orientacyjnych w Atenach jest wysokie na 277 m n.p.m. Wzgórze Likavitós (Likavitos). Jest to jednocześnie najwyższe wzniesienie w całych Atenach, dzięki czemu rozpościera się z niego niesamowity widok na stolicę Grecji.

Czytaj więcej
13.12.17 Fontanny - Dubaj Mall

Mamy nadzieję, że wkrótce prócz galerii uda nam się pokazać jakiś materiał filmowy z tego wyjazdu.

Czytaj więcej
07.10.14 Sierściuchy jadą na kawcie

Kawka w  Chamonix-Mont-Blanc

Co robi Sierściuch jak chce spokojnie pogadać? Idzie na kawę wedle pkt. 4. Dekalogu Sierściucha. A jak wiadomo jak kawa to najlepiej w dobrym towarzystwie i w pięknych okolicznościach przyrody.

Czytaj więcej

Napisz do nas