n w   
large small default

NIEZALEŻNE GÓRY I PODRÓŻE - STRONA DOMOWA SIERŚCIUCHÓW
baner
Jesteś tutaj:   Start Rzecz pisana Relacje Dwie rzeki
Dwie rzeki Drukuj Email
Wpisany przez Ireneusz Gosztyła   
środa, 17 listopada 2010 13:17
Nad Narwią Tak się jakoś stało, iż po wysiłkach tatrzańskich i skałkowych nadszedł dla Sierściuchów czas podróżowanie po nizinach. Postanowiliśmy utrwalić nasze miłe wspomnienia związane z rzeką Narew i skonfrontować je z wrażeniami znad rzeki Bug. Generalny nasz subiektywny wniosek jest jeden. Przyroda, cisza i estetyczne wrażenie to duża przewaga tej pierwszej rzeki. Być może na opinię wpłynęło też to, że z galerii znad Narwi na prawdę jesteśmy dumni. Oczywiście brodzenie w rzece Bug także bywa przyjemne (jak widać z galerii nadbużańskiej ) podobnie jak spacer po nadbużańskim lesie, ale klimat i wrażenia jakie oferuje Narew są dużo lepsze.
 
Narew
Narew – rzeka przepływająca przez północno-wschodnią Polskę. Prawy dopływ Wisły (do 1962 rzeka była uważana za prawostronny dopływ Bugu). Długość 484 km, z czego większość w Polsce (448 km), a reszta – na Białorusi, gdzie bierze swój początek. Tylko na odcinku 1 km Narew stanowi granicę polsko-białoruską. Po wpłynięciu na teren Polski rozlewa się w Jezioro Siemianowskie, po czym od śluzy w Bondarach płynie cały czas jako rzeka aż do Zalewu Zegrzyńskiego, gdzie łączy się z Bugiem. 24 km za Zalewem Zegrzyńskim w miejscowości Nowy Dwór Mazowiecki Narew wpada do Wisły. Jest rzeką nizinną, tworzy rozległe powierzchnie bagien, błot i torfowisk. Jest jedynym w Europie i jednym z trzech na świecie przykładem rzeki anastomozującej, czasami zwanej rzeką warkoczową (płynie siecią rozgałęziających i łączących się koryt). Na odcinku od Suraża do Rzędzian chroniona jest w Narwiańskim Parku Narodowym. Jej nazwa pochodzi od słowa "nur", które w języku praindoeuropejskim oznaczało wodę lub rzekę.
Źródło: Wikipedia
 Bug
Nad Bugiem Kraina Bugu to niewątpliwie Kraina Natury. Na tym obszarze znajdują się cztery Parki Narodowe, w tym Białowieski Park Narodowy wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pozostałe to: Kampinoski Park Narodowy, Poleski Park Narodowy oraz Roztoczański Park Narodowy. Poza wyżej wymienionymi, na terenie Krainy znajduje się szesnaście Parków Krajobrazowych.
Rzeka Bug wraz z licznymi dorzeczami, starorzeczami, nieuregulowanym korytem i ciągle meandrującym nurtem stanowi wyjątek w skali europejskiej. Towarzyszy jej naturalność brzegów oraz dzikość i tajemniczość najbliższej okolicy. Znajdujemy się w niemalże dziewiczym i sielankowym obszarze Polski. Na terenie Krainy Bugu króluje rzeka, lecz niemniej ciekawie wyglądają jej dorzecza. Ich łączna liczba wynosi 33 rzeki. Całość tej sieci jest w pełni naturalnym kompleksem wodnym. Świadczą o tym liczne ostoje ptactwa wodnego i rezerwatów przyrody rozmieszczonych wzdłuż dorzeczy. Teren Krainy to także liczne naturalne zbiorniki wodne, np. kompleks jezior Pojezierza Łęczyńsko - Włodawskiego czy zbiorników sztucznych, jak chociażby największy w tym regionie Zalew Zegrzyński. Trzeba również pamiętać o licznych starorzeczach, które wczesną wiosną tworzą malownicze rozlewiska.
Fauna przedstawia się równie imponująco jak flora. W nadbużańskich lasach spotkamy: sarny, jelenie, łosie, lisy, zające, dziki, daniele, kuny, wydry, gronostaje, borsuki, żółwia błotnego, wydrę oraz bobry. Wśród mnogości ptactwa, trzeba tylko nadmienić o orle bieliku, bocianie czarnym, orle krzykliwym, puchaczu żurawim czy o dzięciołach. Nie sposób wymienić wszystkie gatunki. 
Lasy. Cały obszar Krainy jest bardzo bogaty w lasy liściaste i iglaste. Szczególnie te ostatnie, znajdujące się w środkowej części Krainy wytwarzają specyficzny mikroklimat posiadający wartości lecznicze. Lasy Krainy Bugu to także bogactwo runa leśnego: borowiki, podgrzybki, maślaki, koźlarze, gąski, zielonki to tylko niektóre z nich. Innymi skarbami tutejszych lasów są: jagody, poziomki oraz jeżyny. Zapraszamy na letnie zbiory dzikich owoców oraz jesienne grzybobranie.
Źródło:  Krainabugu.pl
Poprawiony: sobota, 11 grudnia 2010 22:17
 
Reklama