Dekalog Sierściucha

Dekalog Sierściucha, który obowiązuje zawsze i wszędzie, chyba że jakiś Sierściuch stwierdzi, iż nie obowiązuje. Aczkolwiek wtedy można powiedzieć patrz punkt wcześniej :).

1 Każdy Sierściuch kocha podróże w poziomie i pionie.

2 Żaden Sierściuch nie lubi się nigdzie śpieszyć.

3 Żaden Sierściuch nie cierpi nosić ciężkiego plecaka.

4 Każdy Sierściuch zaczyna dzień od kubka (a najlepiej dwóch) parzonej kawy

5 Najlepszym domem dla każdego Sierściucha jest namiot lub płachta.

6 Każdy Sierściuch idzie tylko do najbliżeszgo zakrętu lub punktu orientacyjnego

7 Każdy Sierściuch łazikuje dwa dni a potem ma niedziele

8 Każdy Sierściuch zwleka na tyle długo z wyjściem aby nie zaskoczyło go załamanie pogody

9 Każdemu Sierściuchowi są bliskie piosenki o górach, w tym te mniej znane np Włodziemierz Wysocki

10 zobaczymy...

902
tys km przemierzone
712
godzin w powietrzu
14
lat strony
2
Sierściuszki więcej
Najważniejsze są góry

Bo góry są piękne

Sama idea Sierściuchów zrodziła się z pasji Gór. Ich piękno, potęga i możliwość bywania w nich dawała nam zawsze siłę i chęć działania. Duża część włóczęgi Sierściuchów odbywała się w Górach. Ponieważ jednak jednym z projektów Sierściuchów stał się Portal Górski to tam zapraszamy na wielką galerię zdjęć nie tylko naszych oczywiście.

Galerie Portalu Górskiego

 
 
potem pora na Świat

Bo Świat też jest piękny

A potem wraz ze zwiększającą się ilością zwiedzonych gór, i co oczywiste większą ilością Sierściuszków w rodzinie - odkryliśmy, że Świat jest piękny także poza górami. A pomogła nam w tym głónie fascynacja Światem nowego pokolenia Śierściuszków, których przygody możecie zobaczyć w galeriach na tej stronie i poczytać o nich w naszym blogu.

Zerknij na Bloga

Ostatnio na blogu

 • Nowe zamki w galerii
  Nowe zamki w galerii 2020-11-12 15:39:21

  Tak, tak. Żyjemy, mamy się dobrze a nowa strona jeszcze lepiej :). Podróżujemy...

 • Bieszczadzki Halloween
  Bieszczadzki Halloween 2020-11-04 09:37:05

  To była niespodzianka dla niczego niespodziewających się najmniejszych Sierściucszków. W tym roku...

 • Nowe Cerkwie
  Nowe Cerkwie 2020-11-03 19:39:37

  No i stało się :). Sierściuchy wróciły do tradycji...

A A A

Tak się jakoś stało, iż po wysiłkach tatrzańskich i skałkowych nadszedł dla Sierściuchów czas podróżowanie po nizinach. Postanowiliśmy utrwalić nasze miłe wspomnienia związane z rzeką Narew i skonfrontować je z wrażeniami znad rzeki Bug.

Generalny nasz subiektywny wniosek jest jeden. Przyroda, cisza i estetyczne wrażenie to duża przewaga tej pierwszej rzeki. Być może na opinię wpłynęło też to, że z galerii znad Narwi na prawdę jesteśmy dumni. Oczywiście brodzenie w rzece Bug także bywa przyjemne (jak widać z galerii nadbużańskiej) podobnie jak spacer po nadbużańskim lesie, ale klimat i wrażenia jakie oferuje Narew są dużo lepsze

Narew

Narew – rzeka przepływająca przez północno-wschodnią Polskę. Prawy dopływ Wisły (do 1962 rzeka była uważana za prawostronny dopływ Bugu). Długość 484 km, z czego większość w Polsce (448 km), a reszta – na Białorusi, gdzie bierze swój początek. Tylko na odcinku 1 km Narew stanowi granicę polsko-białoruską. Po wpłynięciu na teren Polski rozlewa się w Jezioro Siemianowskie, po czym od śluzy w Bondarach płynie cały czas jako rzeka aż do Zalewu Zegrzyńskiego, gdzie łączy się z Bugiem. 24 km za Zalewem Zegrzyńskim w miejscowości Nowy Dwór Mazowiecki Narew wpada do Wisły. Jest rzeką nizinną, tworzy rozległe powierzchnie bagien, błot i torfowisk. Jest jedynym w Europie i jednym z trzech na świecie przykładem rzeki anastomozującej, czasami zwanej rzeką warkoczową (płynie siecią rozgałęziających i łączących się koryt). Na odcinku od Suraża do Rzędzian chroniona jest w Narwiańskim Parku Narodowym. Jej nazwa pochodzi od słowa "nur", które w języku praindoeuropejskim oznaczało wodę lub rzekę.

2010-08-22 Nad NarwiąShow Gallery

Źródło: Wikipedia

Bug

Kraina Bugu to niewątpliwie Kraina Natury. Na tym obszarze znajdują się cztery Parki Narodowe, w tym Białowieski Park Narodowy wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pozostałe to: Kampinoski Park Narodowy, Poleski Park Narodowy oraz Roztoczański Park Narodowy. Poza wyżej wymienionymi, na terenie Krainy znajduje się szesnaście Parków Krajobrazowych.

Rzeka Bug wraz z licznymi dorzeczami, starorzeczami, nieuregulowanym korytem i ciągle meandrującym nurtem stanowi wyjątek w skali europejskiej. Towarzyszy jej naturalność brzegów oraz dzikość i tajemniczość najbliższej okolicy. Znajdujemy się w niemalże dziewiczym i sielankowym obszarze Polski. Na terenie Krainy Bugu króluje rzeka, lecz niemniej ciekawie wyglądają jej dorzecza. Ich łączna liczba wynosi 33 rzeki. Całość tej sieci jest w pełni naturalnym kompleksem wodnym. Świadczą o tym liczne ostoje ptactwa wodnego i rezerwatów przyrody rozmieszczonych wzdłuż dorzeczy. Teren Krainy to także liczne naturalne zbiorniki wodne, np. kompleks jezior Pojezierza Łęczyńsko - Włodawskiego czy zbiorników sztucznych, jak chociażby największy w tym regionie Zalew Zegrzyński. Trzeba również pamiętać o licznych starorzeczach, które wczesną wiosną tworzą malownicze rozlewiska.

Fauna przedstawia się równie imponująco jak flora. W nadbużańskich lasach spotkamy: sarny, jelenie, łosie, lisy, zające, dziki, daniele, kuny, wydry, gronostaje, borsuki, żółwia błotnego, wydrę oraz bobry. Wśród mnogości ptactwa, trzeba tylko nadmienić o orle bieliku, bocianie czarnym, orle krzykliwym, puchaczu żurawim czy o dzięciołach. Nie sposób wymienić wszystkie gatunki.

Lasy. Cały obszar Krainy jest bardzo bogaty w lasy liściaste i iglaste. Szczególnie te ostatnie, znajdujące się w środkowej części Krainy wytwarzają specyficzny mikroklimat posiadający wartości lecznicze. Lasy Krainy Bugu to także bogactwo runa leśnego: borowiki, podgrzybki, maślaki, koźlarze, gąski, zielonki to tylko niektóre z nich. Innymi skarbami tutejszych lasów są: jagody, poziomki oraz jeżyny. Zapraszamy na letnie zbiory dzikich owoców oraz jesienne grzybobranie.

2010-08-22 Nad BugiemShow Gallery

Źródło: Krainabugu.pl

Najpiękniejsze Miasta

loading...
Duszanbe
Trondheim
Ateny
Dubaj
Chamonix
08.01.01 Tam gdzie zawsze jest poniedziałek

Wyszliśmy, taszcząc bagaże, przed hangar terminala gdzie pomimo zmęczenia zaczęliśmy chłonąć otaczający nas, obcy świat. Tak po prawdzie po lekturach różnych podróżników obawiałem się czy wśród jednakowych rysów azjatyckich mieszkańców kraju rozpoznam po latach Rustama. Rustam już na studiach zapraszał mnie do odwiedzenia jego kraju, jednak ani warunki polityczne, ani możliwości finansowe nigdy na to nie pozwalały.

Czytaj więcej
12.10.18 Norweskie reminiscencje

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami cykl galerii o Norwegii kończymy krótkim filmikiem z tego pięknego kraju.

Czytaj więcej
11.08.19 Grecja: Wzgórze Likavitos

Jednym z najlepszych punktów orientacyjnych w Atenach jest wysokie na 277 m n.p.m. Wzgórze Likavitós (Likavitos). Jest to jednocześnie najwyższe wzniesienie w całych Atenach, dzięki czemu rozpościera się z niego niesamowity widok na stolicę Grecji.

Czytaj więcej
13.12.17 Fontanny - Dubaj Mall

Mamy nadzieję, że wkrótce prócz galerii uda nam się pokazać jakiś materiał filmowy z tego wyjazdu.

Czytaj więcej
07.10.14 Sierściuchy jadą na kawcie

Kawka w  Chamonix-Mont-Blanc

Co robi Sierściuch jak chce spokojnie pogadać? Idzie na kawę wedle pkt. 4. Dekalogu Sierściucha. A jak wiadomo jak kawa to najlepiej w dobrym towarzystwie i w pięknych okolicznościach przyrody.

Czytaj więcej

Napisz do nas