A A A

No bo kto w domu siedział na taki sygnał od wiosny. Zapraszamy na kilka zdjęć z uroczego Ojcowa i obiecujemy zwiedzić raz jeszcze Dolinę Prądnika.

Ojców - wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Skała, na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, w Dolinie Prądnika, na Szlaku Orlich Gniazd.W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie krakowskim.

Historia:

Pierwsze wzmianki o Ojcowie pochodzą z 1370 roku. Rozwinął się on z osady powstałej przy zamku. Od XIX wieku nastąpiła zmiana charakteru miejscowości letniskowej na uzdrowiskową. Działalność uzdrowiska datuje się od roku 1855, już kilka lat później liczne starcia podczas powstania styczniowego w znacznym stopniu spustoszyły wieś. Podczas naprawy zniszczeń powstały znane ośrodki wczasowe Pod Łokietkiem, Goplana, Pod Kazimierzem oraz park zdrojowy. Ojców oficjalnie uznano za uzdrowisko w 1918 roku, jednak przez dziesięciolecia aż do chwili obecnej pozostał raczej miejscowością turystyczną (mieści się tu nawet siedziba dyrekcji Ojcowskiego Parku Narodowego).

Źródło: Wikipedia.