Dekalog Sierściucha

Dekalog Sierściucha, który obowiązuje zawsze i wszędzie, chyba że jakiś Sierściuch stwierdzi, iż nie obowiązuje. Aczkolwiek wtedy można powiedzieć patrz punkt wcześniej :).

1 Każdy Sierściuch kocha podróże w poziomie i pionie.

2 Żaden Sierściuch nie lubi się nigdzie śpieszyć.

3 Żaden Sierściuch nie cierpi nosić ciężkiego plecaka.

4 Każdy Sierściuch zaczyna dzień od kubka (a najlepiej dwóch) parzonej kawy

5 Najlepszym domem dla każdego Sierściucha jest namiot lub płachta.

6 Każdy Sierściuch idzie tylko do najbliżeszgo zakrętu lub punktu orientacyjnego

7 Każdy Sierściuch łazikuje dwa dni a potem ma niedziele

8 Każdy Sierściuch zwleka na tyle długo z wyjściem aby nie zaskoczyło go załamanie pogody

9 Każdemu Sierściuchowi są bliskie piosenki o górach, w tym te mniej znane np Włodziemierz Wysocki

10 zobaczymy...

902
tys km przemierzone
712
godzin w powietrzu
14
lat strony
2
Sierściuszki więcej
Najważniejsze są góry

Bo góry są piękne

Sama idea Sierściuchów zrodziła się z pasji Gór. Ich piękno, potęga i możliwość bywania w nich dawała nam zawsze siłę i chęć działania. Duża część włóczęgi Sierściuchów odbywała się w Górach. Ponieważ jednak jednym z projektów Sierściuchów stał się Portal Górski to tam zapraszamy na wielką galerię zdjęć nie tylko naszych oczywiście.

Galerie Portalu Górskiego

 
 
potem pora na Świat

Bo Świat też jest piękny

A potem wraz ze zwiększającą się ilością zwiedzonych gór, i co oczywiste większą ilością Sierściuszków w rodzinie - odkryliśmy, że Świat jest piękny także poza górami. A pomogła nam w tym głónie fascynacja Światem nowego pokolenia Śierściuszków, których przygody możecie zobaczyć w galeriach na tej stronie i poczytać o nich w naszym blogu.

Zerknij na Bloga

Ostatnio na blogu

 • Nowe zamki w galerii
  Nowe zamki w galerii 2020-11-12 15:39:21

  Tak, tak. Żyjemy, mamy się dobrze a nowa strona jeszcze lepiej :). Podróżujemy...

 • Bieszczadzki Halloween
  Bieszczadzki Halloween 2020-11-04 09:37:05

  To była niespodzianka dla niczego niespodziewających się najmniejszych Sierściucszków. W tym roku...

 • Nowe Cerkwie
  Nowe Cerkwie 2020-11-03 19:39:37

  No i stało się :). Sierściuchy wróciły do tradycji...

A A A

Dzisiejsze Delfy znajdują się w odległości około 1,5 km od antycznych. Stanowią one zaplecze dla bardzo chętnie odwiedzanego przez turystów sanktuarium, nota bene wpisanego na światową listę UNESCO. Zwiedzić tu dzisiaj można: Święty Krąg (czyli Sanktuarium Apollina), źródło kastalskie oraz Marmarię (sanktuarium Ateny Pronaja).

Współcześnie wybudowano tu także muzeum archeologiczne uważane za jedno z najatrakcyjniejszych muzeów Grecji. Znajdują się tu eksponaty znalezione wyłącznie na terenie Delf, w których prace archeologiczne zostały rozpoczęte w XIX wieku przez Francuzów ...

Teren Sanktuarium Apollina obejmuje świątynię wraz z wyrocznią, skarbcami, teatrem i stadionem. Miejsce to zawdzięczało swą sławę grocie, z której wydobywały się halucynogenne, szkodliwe opary wprawiające ludzi w odmienny stan świadomości. Proroctwa były wypowiadane przez kapłanki - zwane pytiami, a ich słowa interpretowane przez kapłanów. W VIII w.p.n.e. Delfy stały się centrum religijnym, do którego zaczęły przybywać rzesze pielgrzymów, chcących usłyszeć przepowiednie wyroczni. Po proroctwa przybywali tu także władcy z Grecji, Persji, czy Egiptu. Wszystko przez to, że przepowiednie delfickie zasłynęły jako trafne. Ich celność w gruncie rzeczy wynikała z faktu, że kapłani posiadali bardzo dobrze rozwiniętą sieć "szpiegowską" i mieli szeroką wiedzę społeczno-polityczną. Dzięki temu, że zawsze byli "na bieżąco" z wydarzeniami, mogli udzielać trafnych informacji i słusznych rad.

Dzieje Marmarii - widocznej ze Świętego Kręgu drugiej części sanktuarium w Delfach sięgają okresu mykeńskiego. Wówczas zaczęto tu czcić jakieś bóstwo: prawdopodobnie Matkę Ziemię - patronkę Delf. Później wzniesiono tu świątynię Ateny Pronaja. Tutaj znajduje się także najbardziej zagadkowa budowla Delf: tolos. Nie zachowały się bowiem żadne źródła informujące o jego przeznaczeniu. Sam zaś tolos z IV w. uznawany jest za jedno z największych arcydzieł architektury. Do dzisiaj pozostały z niego zaledwie 3 zrekonstruowane kolumny i podstawa. W tej części Delf usytuowany był także gimnazjon - czyli miejsce, w którym ćwiczono przed igrzyskami pytyjskimi.

 

Najpiękniejsze Miasta

loading...
Duszanbe
Trondheim
Ateny
Dubaj
Chamonix
08.01.01 Tam gdzie zawsze jest poniedziałek

Wyszliśmy, taszcząc bagaże, przed hangar terminala gdzie pomimo zmęczenia zaczęliśmy chłonąć otaczający nas, obcy świat. Tak po prawdzie po lekturach różnych podróżników obawiałem się czy wśród jednakowych rysów azjatyckich mieszkańców kraju rozpoznam po latach Rustama. Rustam już na studiach zapraszał mnie do odwiedzenia jego kraju, jednak ani warunki polityczne, ani możliwości finansowe nigdy na to nie pozwalały.

Czytaj więcej
12.10.18 Norweskie reminiscencje

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami cykl galerii o Norwegii kończymy krótkim filmikiem z tego pięknego kraju.

Czytaj więcej
11.08.19 Grecja: Wzgórze Likavitos

Jednym z najlepszych punktów orientacyjnych w Atenach jest wysokie na 277 m n.p.m. Wzgórze Likavitós (Likavitos). Jest to jednocześnie najwyższe wzniesienie w całych Atenach, dzięki czemu rozpościera się z niego niesamowity widok na stolicę Grecji.

Czytaj więcej
13.12.17 Fontanny - Dubaj Mall

Mamy nadzieję, że wkrótce prócz galerii uda nam się pokazać jakiś materiał filmowy z tego wyjazdu.

Czytaj więcej
07.10.14 Sierściuchy jadą na kawcie

Kawka w  Chamonix-Mont-Blanc

Co robi Sierściuch jak chce spokojnie pogadać? Idzie na kawę wedle pkt. 4. Dekalogu Sierściucha. A jak wiadomo jak kawa to najlepiej w dobrym towarzystwie i w pięknych okolicznościach przyrody.

Czytaj więcej

Napisz do nas