Dekalog Sierściucha

Dekalog Sierściucha, który obowiązuje zawsze i wszędzie, chyba że jakiś Sierściuch stwierdzi, iż nie obowiązuje. Aczkolwiek wtedy można powiedzieć patrz punkt wcześniej :).

1 Każdy Sierściuch kocha podróże w poziomie i pionie.

2 Żaden Sierściuch nie lubi się nigdzie śpieszyć.

3 Żaden Sierściuch nie cierpi nosić ciężkiego plecaka.

4 Każdy Sierściuch zaczyna dzień od kubka (a najlepiej dwóch) parzonej kawy

5 Najlepszym domem dla każdego Sierściucha jest namiot lub płachta.

6 Każdy Sierściuch idzie tylko do najbliżeszgo zakrętu lub punktu orientacyjnego

7 Każdy Sierściuch łazikuje dwa dni a potem ma niedziele

8 Każdy Sierściuch zwleka na tyle długo z wyjściem aby nie zaskoczyło go załamanie pogody

9 Każdemu Sierściuchowi są bliskie piosenki o górach, w tym te mniej znane np Włodziemierz Wysocki

10 zobaczymy...

902
tys km przemierzone
712
godzin w powietrzu
14
lat strony
2
Sierściuszki więcej
Najważniejsze są góry

Bo góry są piękne

Sama idea Sierściuchów zrodziła się z pasji Gór. Ich piękno, potęga i możliwość bywania w nich dawała nam zawsze siłę i chęć działania. Duża część włóczęgi Sierściuchów odbywała się w Górach. Ponieważ jednak jednym z projektów Sierściuchów stał się Portal Górski to tam zapraszamy na wielką galerię zdjęć nie tylko naszych oczywiście.

Galerie Portalu Górskiego

 
 
potem pora na Świat

Bo Świat też jest piękny

A potem wraz ze zwiększającą się ilością zwiedzonych gór, i co oczywiste większą ilością Sierściuszków w rodzinie - odkryliśmy, że Świat jest piękny także poza górami. A pomogła nam w tym głónie fascynacja Światem nowego pokolenia Śierściuszków, których przygody możecie zobaczyć w galeriach na tej stronie i poczytać o nich w naszym blogu.

Zerknij na Bloga

Ostatnio na blogu

 • Akamas Peninsual
  Akamas Peninsual 2014-07-26 12:20:46

  Na wyjazd do Parku Narodowego Akamas Paninsual na Cyprze skusiła nas informacja o możliwości...

 • Cypr - hotel
  Cypr - hotel 2014-06-29 10:40:23

  To już w zasadzie tylko in memoriam dla Sierściuchów. Żadna to atrakcja dla turystów, aczkolwiek jeżeli...

 • Cypr - Kato Pafos
  Cypr - Kato Pafos 2014-06-29 20:08:59

  Każdemu pokoleniu wydaje się, że już wszystko zostało odkryte i że nic nowego zdarzyć się nie...

A A A
Częstochowa
Częstochowa
 
Piszemy w tytule niestety gdyż nie zamierzamy ukrywać, iż wizyta w tym sławnym mieście nas zawiodła. Biorąc pod uwagę możliwy potencjał tego miasta z jego sławą, historią i zabytkami mamy wrażenie, iż ktoś się jeszcze nie obudził po dwu dekadach zmian. Nawet główny spacerniak miasta nie zrobił miłego wrażenia, a pora roku i pogoda tylko potęgowały odczucia. Pozostaje mieć nadzieje, iż nowe władze miasta zauważą, iż Jasna Góra i Miasto to nie tylko maszynka do mielenia pielgrzymów i że potrzebne są mądre, długookresowe inwestycje i zmiany.
 
Skałka Duszków
 
Hucisko A jak już Sierściuchy zajechały w okolice Jury nie mogło zabraknąć po długiej nieobecności wizyty na Skałce Duszków . Devi pierwszy raz wsłuchała się w okoliczności przyrody i mogła podziwiać zachód słońca ponad drzewami i szybujące wieczorem ptaki. No i oczywiście nie mogło zabraknąć wizyty w naszej ulubionej mieścinie - Hucisko. Widoki jak zawsze z ulicy Skalny widok wspaniałe i pozostało nam zaśpiewać "Tutaj teraz jest Hucisko ale będzie San Francisko :) "
 
Częstochowa - założenie miasta
 
Tutaj teraz jest Hucisko ale będzie San Francisko :)Wydarzeniem przełomowym dla Częstochowy i zapewne przyspieszającym decyzję o nadaniu jej praw miejskich było objęcie tej części Polski przez księcia Władysława Opolskiego jako lenna. Krótki okres jego władania (lata 1370-1393) zaznaczył się w dziejach Częstochowy dwoma faktami przesądzającymi o kierunkach dalszego rozwoju miasta. Było to nadanie Częstochowie praw miejskich i fundacja klasztoru. Władysław Opolczyk, syn Bolesława II, księcia opolskiego, w latach 1367-1272 palatyn Węgier, mąż zaufania króla Ludwika, otrzymawszy w roku 1370  lenno, ziemię wieluńską, a z nią Częstochowę (później, w roku 1379 jeszcze część Kujaw i ziemię dobrzyńską) urasta do roli wielkorządcy dużej części kraju. Pozycja ta, niezgodna z tradycjami krajowymi, musiała niepokoić możnowładców małopolskich i wielkopolskich oraz szlachtę. Śląski książę i węgierski dygnitarz dążył więc do pozyskania sobie bądź stworzenia innych punktów oparcia w niechętnym mu kraju.
 
Częstochowa W tym może tkwić klucz do wyjaśnienia faktu, że wkrótce po objęciu przez Władysława Opolskiego tutejszych terytoriów Częstochowa otrzymuje prawa miejskie. Miasto uzależnione od pana feudalnego stanowić mogło potrzebne księciu oparcie, zwłaszcza, że w mieście znalazła się grupa kolonistów śląskich. Nasuwa się pytanie, dlaczego wybór Opolczyka padł na Częstochowę, a nie np. na podgrodzie zamku w Olsztynie, istniejącego już przed rokiem 1350 i stanowiącego warownię o dużych walorach militarnych. Odpowiedź na to pytanie znajdujemy w ważnym pod względem topograficznym, gospodarczym i politycznym usytuowaniu Częstochowy, leżącej u przeprawy przez rzekę, na skrzyżowaniu dróg komunikacyjnych, na obszarze hutnictwa żelaza, a równocześnie na pograniczu Małopolski i Wielkopolski oraz dwóch prowincji kościelnych, krakowskiej i gnieźnieńskiej. Wydaje się, że na przykładzie Częstochowy można wykazać działanie dwóch czynników, geograficznego i społeczno-ustrojowego, które sprawiły, że zalety położenia Częstochowy przeważały nad militarnymi walorami Olsztyna. Dokument lokacyjny miasta zaginął w nieznanych okolicznościach. W oparciu o kronikę Jana z Czarnkowa oraz dokument z 3 maja 1377 roku, którym Władysław Opolczyk nadaje dwóm braciom, Jaśkowi i Niczkowi, hutę określoną jako położoną "w pobliżu naszego miasta Częstochowy" ("prope civitatem nostram"), przyjmuje się daty graniczne: 1370, w której wymieniona jest jako wieś, lub 1372 i 1377 jako daty a quo i ad quem nadania praw miejskich.
 

Najpiękniejsze Miasta

loading...
Duszanbe
Trondheim
Ateny
Kourion Cypr
Korsyka Cauria
08.01.01 Tam gdzie zawsze jest poniedziałek

Wyszliśmy, taszcząc bagaże, przed hangar terminala gdzie pomimo zmęczenia zaczęliśmy chłonąć otaczający nas, obcy świat. Tak po prawdzie po lekturach różnych podróżników obawiałem się czy wśród jednakowych rysów azjatyckich mieszkańców kraju rozpoznam po latach Rustama. Rustam już na studiach zapraszał mnie do odwiedzenia jego kraju, jednak ani warunki polityczne, ani możliwości finansowe nigdy na to nie pozwalały.

Czytaj więcej
12.10.18 Norweskie reminiscencje

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami cykl galerii o Norwegii kończymy krótkim filmikiem z tego pięknego kraju.

Czytaj więcej
11.08.19 Grecja: Wzgórze Likavitos

Jednym z najlepszych punktów orientacyjnych w Atenach jest wysokie na 277 m n.p.m. Wzgórze Likavitós (Likavitos). Jest to jednocześnie najwyższe wzniesienie w całych Atenach, dzięki czemu rozpościera się z niego niesamowity widok na stolicę Grecji.

Czytaj więcej
14.06.28 Zabytki Kourion

Miło nam niezmiernie, że możemy utworzyć nową kategorię relacji na naszej stronie. Udało nam się zwiedzić spory kawałek następnej pięknej wyspy na morzu śródziemnym i od razu napiszemy, żę jesteśmy nią zachwyceni. Za reklamę niech wystarczy, że nasza mała Devi w trakcie wyjazdu stojąc nad morzem zawołała - Tato! Kocham Cypr! :). A na starcie zapraszamy na zwiedzanie Kourion - ruiny starożytnego miasta leżące 20 km od Limassol, gdzie najczęściej lądują turyści z polski. I główna uwaga - zarezerwujcie sobie sporo czasu i potrenujcie spacery :). Miasto było bardzo rozległe i aby wszystko obejrzeć trzeba troszkę się nachodzić :).

Czytaj więcej
17.08.30 Korsyka - Cauria

Korsyka przez cały w zasadzie czas pobytu obdarowała nas niesamowitymi upałami. Nie wiemy czy to standard, ale na wycieczki nawet samochodowe polecamy zabrania sporej ilości płynów i wody, kremów do opalania i ubrań chroniących przed słońcem. Wyspa oferuje mnóstwo ciekawych zabytków i tajemniczych miejsc do zwiedzania, z których spora część znajduje się na odsłoniętych płaskowyżach gdzie jest ciężko o cień.

Czytaj więcej

Napisz do nas