Dekalog Sierściucha

Dekalog Sierściucha, który obowiązuje zawsze i wszędzie, chyba że jakiś Sierściuch stwierdzi, iż nie obowiązuje. Aczkolwiek wtedy można powiedzieć patrz punkt wcześniej :).

1 Każdy Sierściuch kocha podróże w poziomie i pionie.

2 Żaden Sierściuch nie lubi się nigdzie śpieszyć.

3 Żaden Sierściuch nie cierpi nosić ciężkiego plecaka.

4 Każdy Sierściuch zaczyna dzień od kubka (a najlepiej dwóch) parzonej kawy

5 Najlepszym domem dla każdego Sierściucha jest namiot lub płachta.

6 Każdy Sierściuch idzie tylko do najbliżeszgo zakrętu lub punktu orientacyjnego

7 Każdy Sierściuch łazikuje dwa dni a potem ma niedziele

8 Każdy Sierściuch zwleka na tyle długo z wyjściem aby nie zaskoczyło go załamanie pogody

9 Każdemu Sierściuchowi są bliskie piosenki o górach, w tym te mniej znane np Włodziemierz Wysocki

10 zobaczymy...

902
tys km przemierzone
712
godzin w powietrzu
14
lat strony
2
Sierściuszki więcej
 
Najważniejsze są góry

Bo góry są piękne

Sama idea Sierściuchów zrodziła się z pasji Gór. Ich piękno, potęga i możliwość bywania w nich dawała nam zawsze siłę i chęć działania. Duża część włóczęgi Sierściuchów odbywała się w Górach. Ponieważ jednak jednym z projektów Sierściuchów stał się Portal Górski to tam zapraszamy na wielką galerię zdjęć nie tylko naszych oczywiście.

Galerie Portalu Górskiego

 
potem pora na Świat

Bo Świat też jest piękny

A potem wraz ze zwiększającą się ilością zwiedzonych gór, i co oczywiste większą ilością Sierściuszków w rodzinie - odkryliśmy, że Świat jest piękny także poza górami. A pomogła nam w tym głónie fascynacja Światem nowego pokolenia Śierściuszków, których przygody możecie zobaczyć w galeriach na tej stronie i poczytać o nich w naszym blogu.

Zerknij na Bloga

Ostatnio na blogu

  • Nowe zamki w galerii
    Nowe zamki w galerii 2020-11-12 15:39:21

    Tak, tak. Żyjemy, mamy się dobrze a nowa strona jeszcze lepiej :). Podróżujemy...

  • Bieszczadzki Halloween
    Bieszczadzki Halloween 2020-11-04 09:37:05

    To była niespodzianka dla niczego niespodziewających się najmniejszych Sierściucszków. W tym roku...

  • Nowe Cerkwie
    Nowe Cerkwie 2020-11-03 19:39:37

    No i stało się :). Sierściuchy wróciły do tradycji...

A A A

Piszemy w tytule niestety gdyż nie zamierzamy ukrywać, iż wizyta w tym sławnym mieście nas zawiodła. Biorąc pod uwagę możliwy potencjał tego miasta z jego sławą, historią i zabytkami mamy wrażenie, iż ktoś się jeszcze nie obudził po dwu dekadach zmian.

Nawet główny spacerniak miasta nie zrobił miłego wrażenia, a pora roku i pogoda tylko potęgowały odczucia. Pozostaje mieć nadzieje, iż nowe władze miasta zauważą, iż Jasna Góra i Miasto to nie tylko maszynka do mielenia pielgrzymów i że potrzebne są mądre, długookresowe inwestycje i zmiany.

Skałka Duszków

A jak już Sierściuchy zajechały w okolice Jury nie mogło zabraknąć po długiej nieobecności wizyty na Skałce Duszków . Devi pierwszy raz wsłuchała się w okoliczności przyrody i mogła podziwiać zachód słońca ponad drzewami i szybujące wieczorem ptaki. No i oczywiście nie mogło zabraknąć wizyty w naszej ulubionej mieścinie - Hucisko. Widoki jak zawsze z ulicy Skalny widok wspaniałe i pozostało nam zaśpiewać "Tutaj teraz jest Hucisko ale będzie San Francisko :) "

Częstochowa - założenie miasta

Tutaj teraz jest Hucisko ale będzie San Francisko :)Wydarzeniem przełomowym dla Częstochowy i zapewne przyspieszającym decyzję o nadaniu jej praw miejskich było objęcie tej części Polski przez księcia Władysława Opolskiego jako lenna. Krótki okres jego władania (lata 1370-1393) zaznaczył się w dziejach Częstochowy dwoma faktami przesądzającymi o kierunkach dalszego rozwoju miasta. Było to nadanie Częstochowie praw miejskich i fundacja klasztoru. Władysław Opolczyk, syn Bolesława II, księcia opolskiego, w latach 1367-1272 palatyn Węgier, mąż zaufania króla Ludwika, otrzymawszy w roku 1370  lenno, ziemię wieluńską, a z nią Częstochowę (później, w roku 1379 jeszcze część Kujaw i ziemię dobrzyńską) urasta do roli wielkorządcy dużej części kraju. Pozycja ta, niezgodna z tradycjami krajowymi, musiała niepokoić możnowładców małopolskich i wielkopolskich oraz szlachtę. Śląski książę i węgierski dygnitarz dążył więc do pozyskania sobie bądź stworzenia innych punktów oparcia w niechętnym mu kraju.

W tym może tkwić klucz do wyjaśnienia faktu, że wkrótce po objęciu przez Władysława Opolskiego tutejszych terytoriów Częstochowa otrzymuje prawa miejskie. Miasto uzależnione od pana feudalnego stanowić mogło potrzebne księciu oparcie, zwłaszcza, że w mieście znalazła się grupa kolonistów śląskich. Nasuwa się pytanie, dlaczego wybór Opolczyka padł na Częstochowę, a nie np. na podgrodzie zamku w Olsztynie, istniejącego już przed rokiem 1350 i stanowiącego warownię o dużych walorach militarnych. Odpowiedź na to pytanie znajdujemy w ważnym pod względem topograficznym, gospodarczym i politycznym usytuowaniu Częstochowy, leżącej u przeprawy przez rzekę, na skrzyżowaniu dróg komunikacyjnych, na obszarze hutnictwa żelaza, a równocześnie na pograniczu Małopolski i Wielkopolski oraz dwóch prowincji kościelnych, krakowskiej i gnieźnieńskiej. Wydaje się, że na przykładzie Częstochowy można wykazać działanie dwóch czynników, geograficznego i społeczno-ustrojowego, które sprawiły, że zalety położenia Częstochowy przeważały nad militarnymi walorami Olsztyna. Dokument lokacyjny miasta zaginął w nieznanych okolicznościach. W oparciu o kronikę Jana z Czarnkowa oraz dokument z 3 maja 1377 roku, którym Władysław Opolczyk nadaje dwóm braciom, Jaśkowi i Niczkowi, hutę określoną jako położoną "w pobliżu naszego miasta Częstochowy" ("prope civitatem nostram"), przyjmuje się daty graniczne: 1370, w której wymieniona jest jako wieś, lub 1372 i 1377 jako daty a quo i ad quem nadania praw miejskich.

Źródło: Częstochowa moje miasto

Najpiękniejsze Miasta

loading...
Duszanbe
Trondheim
Ateny
Dubaj
Chamonix
08.01.01 Tam gdzie zawsze jest poniedziałek

Wyszliśmy, taszcząc bagaże, przed hangar terminala gdzie pomimo zmęczenia zaczęliśmy chłonąć otaczający nas, obcy świat. Tak po prawdzie po lekturach różnych podróżników obawiałem się czy wśród jednakowych rysów azjatyckich mieszkańców kraju rozpoznam po latach Rustama. Rustam już na studiach zapraszał mnie do odwiedzenia jego kraju, jednak ani warunki polityczne, ani możliwości finansowe nigdy na to nie pozwalały.

Czytaj więcej
12.10.18 Norweskie reminiscencje

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami cykl galerii o Norwegii kończymy krótkim filmikiem z tego pięknego kraju.

Czytaj więcej
11.08.19 Grecja: Wzgórze Likavitos

Jednym z najlepszych punktów orientacyjnych w Atenach jest wysokie na 277 m n.p.m. Wzgórze Likavitós (Likavitos). Jest to jednocześnie najwyższe wzniesienie w całych Atenach, dzięki czemu rozpościera się z niego niesamowity widok na stolicę Grecji.

Czytaj więcej
13.12.17 Fontanny - Dubaj Mall

Mamy nadzieję, że wkrótce prócz galerii uda nam się pokazać jakiś materiał filmowy z tego wyjazdu.

Czytaj więcej
07.10.14 Sierściuchy jadą na kawcie

Kawka w  Chamonix-Mont-Blanc

Co robi Sierściuch jak chce spokojnie pogadać? Idzie na kawę wedle pkt. 4. Dekalogu Sierściucha. A jak wiadomo jak kawa to najlepiej w dobrym towarzystwie i w pięknych okolicznościach przyrody.

Czytaj więcej

Napisz do nas