Dekalog Sierściucha

Dekalog Sierściucha, który obowiązuje zawsze i wszędzie, chyba że jakiś Sierściuch stwierdzi, iż nie obowiązuje. Aczkolwiek wtedy można powiedzieć patrz punkt wcześniej :).

1 Każdy Sierściuch kocha podróże w poziomie i pionie.

2 Żaden Sierściuch nie lubi się nigdzie śpieszyć.

3 Żaden Sierściuch nie cierpi nosić ciężkiego plecaka.

4 Każdy Sierściuch zaczyna dzień od kubka (a najlepiej dwóch) parzonej kawy

5 Najlepszym domem dla każdego Sierściucha jest namiot lub płachta.

6 Każdy Sierściuch idzie tylko do najbliżeszgo zakrętu lub punktu orientacyjnego

7 Każdy Sierściuch łazikuje dwa dni a potem ma niedziele

8 Każdy Sierściuch zwleka na tyle długo z wyjściem aby nie zaskoczyło go załamanie pogody

9 Każdemu Sierściuchowi są bliskie piosenki o górach, w tym te mniej znane np Włodziemierz Wysocki

10 zobaczymy...

902
tys km przemierzone
712
godzin w powietrzu
14
lat strony
2
Sierściuszki więcej
Najważniejsze są góry

Bo góry są piękne

Sama idea Sierściuchów zrodziła się z pasji Gór. Ich piękno, potęga i możliwość bywania w nich dawała nam zawsze siłę i chęć działania. Duża część włóczęgi Sierściuchów odbywała się w Górach. Ponieważ jednak jednym z projektów Sierściuchów stał się Portal Górski to tam zapraszamy na wielką galerię zdjęć nie tylko naszych oczywiście.

Galerie Portalu Górskiego

 
 
potem pora na Świat

Bo Świat też jest piękny

A potem wraz ze zwiększającą się ilością zwiedzonych gór, i co oczywiste większą ilością Sierściuszków w rodzinie - odkryliśmy, że Świat jest piękny także poza górami. A pomogła nam w tym głónie fascynacja Światem nowego pokolenia Śierściuszków, których przygody możecie zobaczyć w galeriach na tej stronie i poczytać o nich w naszym blogu.

Zerknij na Bloga

Ostatnio na blogu

 • Akamas Peninsual
  Akamas Peninsual 2014-07-26 12:20:46

  Na wyjazd do Parku Narodowego Akamas Paninsual na Cyprze skusiła nas informacja o możliwości...

 • Cypr - hotel
  Cypr - hotel 2014-06-29 10:40:23

  To już w zasadzie tylko in memoriam dla Sierściuchów. Żadna to atrakcja dla turystów, aczkolwiek jeżeli...

 • Cypr - Kato Pafos
  Cypr - Kato Pafos 2014-06-29 20:08:59

  Każdemu pokoleniu wydaje się, że już wszystko zostało odkryte i że nic nowego zdarzyć się nie...

A A A
Iłża - zamek i miasto
Iłża to miasto położone nad rzeką Iłżanką, około 130 km na południe od Warszawy. Istniało już w XIII w., a może nawet wcześniej. Zasłynęło w XV w. ceramiką iłżecką, która w różnych okresach czasu stanowiła o świetności miasta. Jeszcze po wojnie eksportowała swoje wyroby do takich państw jak: Francja, RFN, Australia czy USA. Jednym z zabytków miasta jest właśnie piec garncarski usytuowany niemal w centrum miasta - prawdziwa rzadkość do zobaczenia. Wyroby ceramiczne Iłży można obejrzeć w miejscowym muzeum.
 
Kolejnym miejscem godnym odwiedzenia jest niewątpliwie zamek . "Jest to widoczna z oddali, dominująca nad miastem wyniosła ruina, posiadająca interesującą historię. W miejscu pierwotnej drewnianej warowni biskupów krakowskich, wzmocnionej potężną okrągłą wieżą kamienną, Jan Grot wystawił około 1340 r. gotycki zamek murowany. Nieregularny plan, zbliżony nieco do owalu, dostosowany jest zgodnie z ówczesnym zwyczajem do zarysu szczytowej partii góry. Zamek rozbudowano w drugiej połowie XIV w., łącząc go z wniesionymi w tym okresie murami miejskimi. W XV w. dodano od strony południowo-zachodniej kwadratową wieżę bramną oraz kamienne filary, po których przerzucono pomost, umożliwiający od tej strony dostęp na wzgórze. W początkach XVI w. zamek odnowiono, zaś około 1560 r. rozbudowano, nadając mu formę okazałej renesansowej rezydencji, powiększonej następnie w 1618 r. Po zniszczeniach dokonanych przez Szwedów, przeprowadzono odbudowę w 1670 r. Kolejne prace zabezpieczające ponowiono trzykrotnie w XVIII w. - po raz ostatni w 1782 r.
 
Iłża zamek i miasto Po przejęciu dóbr biskupich przez skarb państwa, u schyłku XVIII w. zamieszkiwali w zamku dzierżawcy. W początkach XIX w. Austriacy urządzili w nim szpital wojskowy, który zresztą wkrótce usunięto. W pozostałych nadających się ku temu komnatach, mieszkańcy Iłży organizowali publiczne zabawy. Ostania miała tragiczny koniec. Wybuchł groźny pożar i w zamku "(...) wszystko co tylko zgorzeć mogło - zgorzało". Od momentu tej katastrofy zamek chylił się ku ostatecznej ruinie. W 1963 r. przeprowadzono na jego terenie badania architektoniczno-archeologiczne. Rozpoczęto także, choć w niewielkim zakresie, prace zabezpieczające ruinę przed dalszą dewastacją. Zachowane opisy oraz rycina z połowy XVII w. prezentują zamek jako wspaniałą rezydencję o doskonałej formie architektonicznej, silnie obronną, wyposażoną w pełne przepychu wnętrza.
 
Zamek iłżecki przez długie wieki tętnił życiem. Prócz gospodarzy - biskupów krakowskich, znalazło w nim gościnę wiele znamienitych osób z kraju i zza granicy. Tu ucztowano, paktowano i zapewne też spiskowano. Nierzadkimi gośćmi bywali też królowi polscy. Władysław Jagiełło zaglądał tu niejednokrotnie w latach 1410-1432, załatwiając podczas swych pobytów ważne prawy państwowe. Aleksander Jagiellończyk zatrzymał się w Iłży jadąc w 1501 r. na swą koronację do Krakowa. W 1511 r. biesiadował na zamku, specjalnie w tym celu zaproszony, Zygmunt I Stary. W 1607 r. był tu Zygmunt III Waza, w 1637 r. zaś Władysław IV, który po raz pierwszy ujrzał tu swą przyszłą żonę, księżniczkę Cecylię Renatę. Na rozległym terenie dawnego przedzamcza (obecnie miejskie tereny rekreacyjne) zachowały się bastiony ziemne z VII w.Średniowieczne mury obronne rozebrano w 1821 r. Podczas prac porządkowych, przeprowadzonych w mieście po drugiej wojnie światowej, natrafiono w kilku miejscach na niewielkie fragmenty murów obronnych, wykonanych z łamanego kamienia, spójnego zaprawą murarską. Odbudowane w XVIII i XIX w. domami i budynkami gospodarczymi, były wykorzystywane jako gotowe ściany, dzięki czemu przetrwały do dziś. Obecnie widoczne są wśród zabudowań w południowej części starego miasta"(cyt. za: http://www.ilza.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=66&Itemid=90)
 
Ponadto w mieście warto także zobaczyć: kościół farny, kościół Św. Ducha, wspomńiane już muzeum regionalne, oraz końcową stację Starachowickiej Kolei Wąskotorowej, którą można dojechać do Centrum Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Marcule, w którym znajduje się arboretum (kolekcja drzew, krzewów i bylin występujących w polskich lasach; http://www.radom.lasy.gov.pl/web/marcule/18).

Najpiękniejsze Miasta

loading...
Duszanbe
Trondheim
Ateny
Kourion Cypr
Korsyka Cauria
08.01.01 Tam gdzie zawsze jest poniedziałek

Wyszliśmy, taszcząc bagaże, przed hangar terminala gdzie pomimo zmęczenia zaczęliśmy chłonąć otaczający nas, obcy świat. Tak po prawdzie po lekturach różnych podróżników obawiałem się czy wśród jednakowych rysów azjatyckich mieszkańców kraju rozpoznam po latach Rustama. Rustam już na studiach zapraszał mnie do odwiedzenia jego kraju, jednak ani warunki polityczne, ani możliwości finansowe nigdy na to nie pozwalały.

Czytaj więcej
12.10.18 Norweskie reminiscencje

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami cykl galerii o Norwegii kończymy krótkim filmikiem z tego pięknego kraju.

Czytaj więcej
11.08.19 Grecja: Wzgórze Likavitos

Jednym z najlepszych punktów orientacyjnych w Atenach jest wysokie na 277 m n.p.m. Wzgórze Likavitós (Likavitos). Jest to jednocześnie najwyższe wzniesienie w całych Atenach, dzięki czemu rozpościera się z niego niesamowity widok na stolicę Grecji.

Czytaj więcej
14.06.28 Zabytki Kourion

Miło nam niezmiernie, że możemy utworzyć nową kategorię relacji na naszej stronie. Udało nam się zwiedzić spory kawałek następnej pięknej wyspy na morzu śródziemnym i od razu napiszemy, żę jesteśmy nią zachwyceni. Za reklamę niech wystarczy, że nasza mała Devi w trakcie wyjazdu stojąc nad morzem zawołała - Tato! Kocham Cypr! :). A na starcie zapraszamy na zwiedzanie Kourion - ruiny starożytnego miasta leżące 20 km od Limassol, gdzie najczęściej lądują turyści z polski. I główna uwaga - zarezerwujcie sobie sporo czasu i potrenujcie spacery :). Miasto było bardzo rozległe i aby wszystko obejrzeć trzeba troszkę się nachodzić :).

Czytaj więcej
17.08.30 Korsyka - Cauria

Korsyka przez cały w zasadzie czas pobytu obdarowała nas niesamowitymi upałami. Nie wiemy czy to standard, ale na wycieczki nawet samochodowe polecamy zabrania sporej ilości płynów i wody, kremów do opalania i ubrań chroniących przed słońcem. Wyspa oferuje mnóstwo ciekawych zabytków i tajemniczych miejsc do zwiedzania, z których spora część znajduje się na odsłoniętych płaskowyżach gdzie jest ciężko o cień.

Czytaj więcej

Napisz do nas