A A A

Miło nam niezmiernie, że możemy utworzyć nową kategorię relacji na naszej stronie. Udało nam się zwiedzić spory kawałek następnej pięknej wyspy na morzu śródziemnym i od razu napiszemy, żę jesteśmy nią zachwyceni. Za reklamę niech wystarczy, że nasza mała Devi w trakcie wyjazdu stojąc nad morzem zawołała - Tato! Kocham Cypr! :). A na starcie zapraszamy na zwiedzanie Kourion - ruiny starożytnego miasta leżące 20 km od Limassol, gdzie najczęściej lądują turyści z polski. I główna uwaga - zarezerwujcie sobie sporo czasu i potrenujcie spacery :). Miasto było bardzo rozległe i aby wszystko obejrzeć trzeba troszkę się nachodzić :).

Kurion (starogr. / katharewusa Κούριον, nowogr. Κούριο, łac. Curium) – kompleks archeologiczny w południowej części Cypru, w pobliżu miejscowości Episkopi na zachód od Limassolu. W jego skład wchodzą dwa stanowiska archeologiczne – pozostałości starożytnego miasta Kurion oraz oddalone o dwa kilometry na zachód sanktuarium Apollina.

Tereny wokół stanowiska archeologicznego zamieszkane były już prawdopodobnie od neolitu, jednak resztki najstarszych odnalezionych tu budowli datowane są dopiero na okres między XIV a XII wiekiem p.n.e. W okresie powstań przeciw władzy Persów w IV wieku p.n.e. Kurion opowiedział się po stronie perskiego imperium i wraz z pobliskim Amathus przyczynił się do klęski powstańców. Za czasów Aleksandra Wielkiego miasto opowiedziało się jednak za przyłączeniem do Macedonii.

Największy rozkwit miasta przypadł na czasy Imperium Rzymskiego oraz początek władzy Bizancjum. Większość mieszkańców Kurionu stanowili wówczas chrześcijanie, a miasto było siedzibą biskupstwa (od III wieku n.e.). Kres prospericie położyło jednak potężne trzęsienie ziemi w 365 roku n.e., po którym miasto nigdy całkowicie się nie podniosło, a biskupstwo przeniesiono do pobliskiego Episkopi. Ostatni mieszkańcy opuścili Kurion w VII wieku po najeździe Arabów.

Pozostałości starożytnego miasta wyraźnie dzielą się na dwie części – wschodnią i zachodnią. W części wschodniej zlokalizowana jest większość wykopalisk z czasów rzymskich i greckich. Do naszych czasów zachowały się m.in. resztki teatru w stylu hellenistycznym (przebudowany w II w. n.e. z wcześniejszego teatru), a także pozostałości stadionu (II do V w. n.e.) i łaźni rzymskich. Odkryto tu także liczne mozaiki, z których wiele przedstawia motywy typowe dla wczesnego chrześcijaństwa.

2014-05 Kourion CyprShow GalleryW części zachodniej dominują pozostałości budowli wczesnochrześcijańskich, m.in. bazyliki z V wieku n.e. i nieco późniejszego baptysterium. W pobliżu baptysterium znajdują się także resztki późnorzymskiego "Domu Gladiatorów" z mozaiką z motywem walczących gladiatorów. Wśród innych mozaik wyróżnia się także "mozaika Achillesa" z IV w. n.e. ze sceną mitologiczną, w której Odyseusz rozpoznaje Achillesa przebranego za służącą, gdy ten – zwiedziony jego podstępem – chwyta za broń, zapomniawszy o przebraniu. Na terenie wykopalisk odkryto także pozostałości nimfeum oraz rzymskiej agory.

Oddalone o dwa kilometry od starożytnego miasta ruiny sanktuarium greckiego boga Apollina Hylatesa (opiekuna lasów) pochodzą z wczesnego okresu rzymskiego. Sam kult Apollina sięga jednak w tym miejscu czasów znacznie wcześniejszych, bo aż VIII wieku p.n.e. Świątynia uległa poważnym zniszczeniom w czasie trzęsienia ziemi w 365 roku, została jednak częściowo zrekonstruowana. W pobliżu świątyni zachowały się także resztki domu kapłanów, a także stadionu i bazyliki z VI wieku.

Źródło: Wikipedia