A A A

Nie minęły dwa tygodnie a szczęśliwe Sierściuchy znów pakowały bambetle do swojego sierściowozu i skierowały jego koła w Alpy. I gdzieżby tym razem? Oczywiście w Taury.

Prognoza pogody sprawdzona. Dwa dni murowanej lampy, tunele przekopane, droga otwarta. Czyż mogło się coś zdarzyć? Oczywiście mogło.... Prognoza pogody dla Franz Josef Hohe, a dla Johannisberga to dwa różne światy niestety, aczkolwiek cel minimum został osiągnięty - lodowy dach grupy glockner (galerie do znalezienia na Portalu Górskim) jest godny polecenia jako piękne miejsce w swej biało-pustynnej szacie. Co prawda widoki zostały okupione utraconym stelażem od namiotu, co nie wpłynęło pozytywnie na komfort noclegu ale i tak warto było.

Ponieważ prawie dosłownie zwiało nas z tego miejsca, w którym dalsze noce mogły być traumatyczne, udaliśmy sie poprzez Cortina d'Ampezzo i Arabba na tour de Marmolada czyli popodziwiać Dolomity. Te ostatnie mimo, że dosłownie liźnięte urzekły nas swoim urokiem.

 Johannisberg

Johannisberg to szczyt w grupie Glocknergruppe, w Wysokich Taurach w Wschodnich Alpach. Leży na granicy dwóch austriackich krajów związkowych: Tyrolu (dokładnie Wschodni Tyrol) i Karyntii. Jest to jeden ze szczytów tworzących granicę między Wschodnim Tyrolem, a Karyntią. Ze szczytu widać inne ważne szczyty tego pogranicza, między innymi: Grossglockner, Gross Venediger i Großes Wiesbachhorn. Ze zboczy tego szczytu spływa sławny lodowiec Pasterze. Pierwszego wejścia w 1844 r. dokonał G. Banerle.

Źródło: Wikipedia

Dolomity

Dolomity (wł. Dolomiti, niem. Dolomiten) – pasmo górskie w północno-wschodniej części Włoch (znajdujące się w całości na ich terenie), leżące na terenie Południowych Alp Wapiennych (Alpy Wschodnie). Leży pomiędzy dolinami: Val Rendena na zachodzie, Piawa na wschodzie oraz Pustertal (Val Pusteria) na północy. Najwyższe szczyty Dolomitów to: Marmolada - 3342 m n.p.m. (masyw górujący nad okolicą), a następnie Antelao - 3263 m n.p.m., Tofany. Kraina geograficzna, do której należą Dolomity to Tyrol Południowy, południowa część masywu leży na terenie prowincji Belluno, zachodnia - prowincji Trydent, północna - prowincji Bolzano

Dolomity nie stanowią wyraźnego łańcucha górskiego. Składają się z grup skalnych oddzielonych głębokimi dolinami i wysokimi, lecz na ogół łatwo dostępnymi przełęczami. Najważniejsze grupy: Pale di San Martino, Marmarole, Puez, Fanes, Sassolungo (niem. Langkofel), Marmolada, Sella, Puez/Ciër, Catinaccio (niem. Rosengarten), Civetta, Pelmo, Tofany, Cristallo, Antelao, Sorapiss, Dolomity Sextenerskie/Dolomiti di Sesto, Sciliar/Schlern, Dolomiti di Braies/Pragser Dolomiten. Najważniejsze grupy o podobnej budowie geologicznej, lecz geograficznie należące do innych grup górskich to Dolomity Brenty, Dolomity Lienzkie, i tzw. Małe Dolomity.

Źródło: Wikipedia