A A A

Po letniej wiosennej przerwie zapełnionej podróżami i poznawaniem świata przez najmniejszego Sierściucha zwanego Devi postaramy się nadrobić troszeczkę zaległości w opisywaniu naszych galerii i wyjazdów.

Dziś wszystkich zainteresowanych zapraszamy na spacer nad Wisłą i po Nowym Mieście w Warszawie. Mamy wrażenie, iż ten kawałek stolicy jest zaniedbywany przez turystów pomimo swojego piękna i lokalizacji za murem Starego Miasta :). A chyba dzieje się tak niesłusznie. Osobiście na pewno spacer kiedyś powtórzymy.

Warszawa Nowe Miasto

Warszawskie Nowe Miasto tak naprawdę nie jest wcale nowe, istnieje bowiem już od sześciuset lat. Zostało zbudowane, by utrzymać za fortyfikacjami miasto, które w tamtych czasach zaczęło wykraczać daleko poza swoje dotychczasowe mury. Stąd w 1402 nadano mu status i przywileje, takie same, jakimi dotychczas cieszyło się Stare Miasto.

Nowe Miasto połączyło się z resztą Warszawy dopiero w 1791 roku. Do połowy osiemnastego wieku większość budynków była tam drewniana, jednak wymieniono je na murowane w ciągu stulecia. W czasach oświecenia, w wieku elegancji, Nowe Miasto zyskało urodę i wdzięk. Znajdowały się tam już piękne kościoły i pałace, toteż przestrzeń między nimi wypełniono pałacami w stylu neoklasycznym. Dotychczas podróżnicy dostrzegali głównie pomieszanie bogactwa i nędzy, sąsiadujących ze sobą w Nowym Mieście, jednak od 1780 roku kompletnie się to zmieniło. Chodniki zostały wybrukowane i oświetlone, a jeden z niemieckich obieżyświatów zanotował, że znalazł tu czystość, którą można dostrzec jedynie w najświeższych miastach europejskich. Renesans stanisławowski sprawił, że salony Nowej Warszawy stały się jednymi z najbarwniejszych w Europie.

Dziś można wejść do Nowego Miasta poprzez ocalały fragment murów łączący je ze Starym Miastem. Co prawda było zniszczone podczas drugiej wojny, jednak szybko je odbudowano i dzisiaj wygląda jak za czasów swojej największej świetności, czyli na początku dziewiętnastego wieku. Eleganckie sklepy i przywróciły życie do tej historycznej dzielnicy.

Źródło: portal e-warszawa.com