A A A

Lodowiec Dachstein - Miejsce banalne, przez wielu omijane ze względu na zbytni tłok, obecność kolejki i zbytni hałas. Jednak jak się za towarzysza wędrówek alpejskich ma najmniejszego Sierściucha to nad celami nie można wybrzydzać i wtedy plusem jest szybki i łatwy dostęp do danego miejsca.

A jak jeszcze człowiek jest stęskniony za górskimi widokami to na prawdę pewne drobne mankamenty mu nie przeszkadzają. Tak więc zapraszamy na wędrówkę łatwym Lodowcem Dachstein i na galerie na Portalu Górskim Jak widać nadal staramy się nadrabiać zaległości w opisach :).

Lodowiec Dachstein – znajduje się w południowej część masywu Dachstein w Austrii. Jest najdalej na wschód wysuniętym lodowcem Alp, na granicy między krajami związkowymi Górną Austrią i Styrią. Zajmuje powierzchnię ok. 560 ha.

Po raz pierwszy został zdobyty w XIX wieku, jednak jego rozwój jako centrum sportów zimowych nastąpił pod koniec lat 60. XX wieku wraz z budową na południowej ścianie masywu kolejki gondolowej. Na terenie lodowca znajduje się szereg atrakcji dla narciarzy i snowboardzistów. Poza systemem wyciągów i tras zjazdowych do dyspozycji są jeszcze trasy biegowe (jesienią trenuje tutaj wiele reprezentacji narodowych), w tym Narodowa Austriacka Trasa Narciarska biegnąca od górnej stacji kolejki do miejscowości Obertraun po drugiej stronie masywu Dachstein. Dla snowboardzistów przygotowany jest Atomic Superpark

Lodowiec Dachstein, który zajmuje powierzchnię około 500 hak składa się z 8 mniejszych:

Lodowiec Hallstätter (Hallstätter Gletscher) (300 ha)
Lodowiec Großer Gosauer (Großer Gosauer Gletscher) (120 ha)
Lodowiec Schladminger (Schladminger Gletscher) (95 ha)
Lodowiec Schneeloch (Schneeloch Gletscher)
Lodowiec Kleiner Gosau (Kleiner Gosau Gletscher)
Lodowiec Nördlicher Torstein (Nördlicher Torsteingletscher)
Lodowiec Smiedstock (Smiedstockgletscher)
Lodowiec Edelgrieß (Edelgrießgletscher)

Lodowiec znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO [1] jako część obszaru "Hallstatt-Dachstein Salzkammergut".

Źródło: Wikipedia