A A A

Jak to w święta bywa ludzie zmuszają się do sprzątania, jedzenia i malowania jajek. Nawet Sierśicuch mniejszy poddał się tej tendencji. Wobec tego biorąc odpowiedzialność za norę sierściuchów, Sierściuch większy wyruszył na polowanie poświęcając się dla dobra ogółu.

Dobrawszy odpowiednią ekipę czyli krwiożerczego, myśliwskiego psa wyruszł nad rzekę Rawkę w poszukiwaniu bobrów. Ponieważ jednak droga była długa i męcząca zrobiliśmy postój w pięknym Parku Arkadia. Niestety poszukiwania pomimo mocnej ekipy spełzły na niczym i postanowiono pożywić się w oberżach przy bursztynowych szlakach co pozwoliło nam na przyszłość wysnuć odpowiednią przestrogę: rynek usług gastronomicznych w naszym kraju w okresie Świątecznym zamiera zupełnie lub jest zajęty przez fanatyków niewolnictwa (czyt: nowożeńców). A więc pamiętajcie: w Święta zawsze należy mieć pod ręką termos z kawką i kanapki :).

Informacje zaczerpnięte z Wikipedii:

Arkadia - wieś położona niedaleko Łowicza, w województwie łódzkim, w powiecie łowickim, w gminie Nieborów, nad rzeką Skierniewką. 250 mieszkańców. Pierwotnie wieś Łupia (Lupya). Pierwsze wzmianki z XV wieku. Od roku 1446 należała do kapituły łowickiej. W 1777 zakupiła ją Helena Radziwiłowa.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa skierniewickiego.

Park W Arkadii mieści się ogród romantyczny w stylu angielskim założony przez Helenę z Przeździeckich (1753-1821), żonę Michała Hieronima Radziwiłła właściciela pobliskiego Nieborowa. Głównym projektantem Arkadii był Szymon Bogumił Zug, część projektów była autorstwa Jana Piotra Norblina, Aleksandra Orłowskiego, Józefa Sierakowskiego, a później Henryka Ittara. Do zakładania ogrodu księżna przystąpiła w 1778 roku, a rozwijała go i komponowała do swojej śmierci.

Budowle powstałe w parku to między innymi:

 • Grota Sybilli
 • Domek Gotycki
 • Łuk Kamienny (Łuk Grecki)
 • Dom Murgrabiego
 • Świątynia Diany (z plafonem J.P. Norblina Jutrzenka)
 • Akwedukt
 • Przybytek Arcykapłana (z płaskorzeźbą G. Staggi Nadzieja karmiąca Chimerę)
 • Mur z Hermami
 • Cyrk

Przez park przepływa rzeczka Skierniewka, która tworzy staw z dwoma wyspami.

W 1945 Park w Arkadii wraz z pobliskim zespołem parkowo-pałacowym w Nieborowie stały się oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie.

Rawka to rzeka w środkowej Polsce, prawy, największy dopływ Bzury. Rzeka ma ok. 97 km. długości, a jej dorzecze obejmuje obszar 1192 km.²

Rawka jest zachowaną w naturalnym stanie typową rzeką nizinną średniej wielkości i dlatego koryto rzeki zostało objęte ochroną rezerwatową od źródeł aż do ujścia - rezerwat przyrody Rawka, ponadto chronione są fragmenty doliny i skarpy bardziej oddalony od obecnego koryta - rezerwaty Kopanicha i Ruda Chlebacz. Rzeka od Starej Rawy do Bolimowa płynie przez Bolimowski Park Krajobrazowy. Walory przyrodnicze, sprawiły że na Rawce organizowane są spływy kajakowe, ze względu na dziki charakter rzeki, trasa uważana jest za trudną.

Koryto rzeki nie jest uregulowane i jedynie na części odcinków przepływających przez miasta zostało on wybetonowane. Brzegi obficie porośnięte roślinnością. W różnych miejscach na całej długości Rawki istnieje zabudowa hydrotechniczna w formie spiętrzeń i zbiorników retencyjnych. Wśród nich wymienić należy jaz piętrzący z niewielką elektrownią wodną (o mocy 58 kW) we wsi Kamion (powiat żyrardowski) gmina Puszcza Mariańska

Świat zwierzęcy Rawki jest średnio bogaty. W rzece 18 gatunków ryby (głównie płocie, okonie itd.), 1 gatunek minoga, a także bezkręgowce. Zmniejszające się w ostatnich latach zanieczyszczenie rzeki sprawia, iż ilość organizmów żywych w Rawce wzrasta. Od lat 90. pojawiają się tam raki, wytępione w latach 60. wskutek spuszczania ścieków z mleczarni do rzeki. W latach 80. nad brzegami Rawki aklimatyzowane zostały bobry.

W czasie I wojny światowej na linii Rawki i Bzury od grudnia 1914 do lipca 1915 przebiegała linia frontu niemiecko-rosyjskiego, a walki miały charakter wojny pozycyjnej. Ślady okopów są widoczne do dziś w okolicznych lasach, zwłaszcza na zalesionych fragmentach skarpy rzecznej i powyżej niej.

Największymi miejscowościami przez które przepływa Rawka są:

 • Rawa Mazowiecka,
 • Rawka - niegdyś duża podskierniewicka wieś, obecnie peryferyjna dzielnica tego miasta,
 • Bolimów.