A A A

Zasadniczo żadna siła nie byłaby w stanie wyciągnąć Sierściuchów z włóczegi po Górach Stołowych, a zwłaszcza w miejsce zwane - zdrój. Czas na picie wody z kubeczków i spacery w parku jeszcze przed nami.

Jednak jedno zaczarowane hasło przygnało nas do tego miasta: Kaplica Czaszek. To jedyne takie miejsce w Polsce i na pewno należy podziwiać psychikę jej twórcy jak i grabarza, który poprosił o zamieszczenie swojej czaszki w tym miejscu. Po tym wszystkim kosc udowa wielkiego Szweda czy wiszace piszczele nad głową nie zrobiły już na nas wrażenia. Ale polecamy na Wasze i Nasze memento mori. Zapraszamy do galerii z Kudowa-Zdrój. Niestety w Kaplicy uszanowaliśmy zakaz fotografowania.

Kaplica Czaszek

Wielki wspólny grobowiec ofiar wojen Śląskich z lat 1740-1742 i 1744-1745 oraz chorób zakaźnych z XVIII wieku którego ściany i sufit wyłożone są 3 tysiącami czaszek i kości ludzkich. Pod podłoga spoczywa dalsze kilkadziesiąt (20-30 tys) szczątków ludzi. Kaplica wybudowana została w 1776 roku przez księdza Wacława Tomaszka , któremu budowa kaplicy , zbieranie szczątków , dezynfekcja i impregnacja oraz układanie szczątków zajęły osiem lat... Kaplica jest wyjątkowym obrazem przemijalności i kruchości człowieka w której spotkały się szczątki dawnych rodzin , przyjaciół i wrogów. Raz w roku o północy z 14 na 15 sierpnia odprawia się w Kaplicy Czaszek mszę św. za wszystkich którzy w niej spoczywają oraz za wszystkich którzy umarli na wskutek chorób lub w wyniku nieszczęśliwych wypadków. Kaplica Czaszek to jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z trzech w Europie.

Źródło: Strona Kudowy Zdrój